מכבי

פרסום ראשון: ג’סר א-זרקא מתנגדת לתכנית פיתוח חוף האקוודוקט הצפוני בקיסריה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

פרסום ראשון: ג’סר א-זרקא מתנגדת לתכנית פיתוח חוף האקוודוקט הצפוני בקיסריה

-

מגדלור-פיד ♋

חוף האקוודוקט קיסריה || צילום: איתי טטרו

פרסום ראשון: ראש מועצת ג’סר א-זרקא, מוראד עמאש, שיגר בימים האחרונים מכתב התנגדות לתכנית המתאר המקומית לפיתוח הגן לאומי חוף האקוודוקט בקיסריה. 

מכבי

התכנית שגובלת בחוף האקוודוקט דרום בקיסריה וחוף הים בג’סר א-זרקא מצפון, מציעה קביעת גבולות של הגן הלאומי חוף האקוודוקט בקיסריה, תוך קביעה והסדרת השימושים וזכויות הבניה המותרות בתחומו ועל מנת לשמש בסיס להכרזת הגן הלאומי.

על פי התכנית, בחלק הצפוני של החוף יוקם מרכז מבקרים, מזנון, קיוסק, שירותים סניטריים, מלתחות ומקלחות, משרד ומחסן לתפעול האתר. התכנית מקודמת על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בחיפה, ביוזמת החברה לפיתוח קיסריה ורשות הטבע והגנים. בוועדה מציינים כי “מדובר בתכנית בעלת חשיבות ציבורית לאור זאת שהיא מעגנת באופן סטטוטורי שמירה על גן לאומי, שימור מורשת וטבע”.

הגן הלאומי “חוף האקוודוקט” הינו שטח ייחודי במדינת ישראל בשילוב יוצא הדופן של ים, חוף ואמות מים עתיקות: הוא כולל שתי אמות מים מרשימות ביותר – גבוהה ונמוכה, שהובילו מים לעיר קיסריה בתקופה הרומית ביזנטית. מבחינה אקולוגית התכנית משמרת קטע חופי חשוב להטלה של צבי ים ויוצרת רצף חוף חולי מצפון לדרום.

 

במכתב ההתנגדות לתכנית, שמצויה בשלב ההתנגדויות, טוען עמאש כי הכפר סובל מהעדר שטחים פתוחים לשימוש הציבור והתכנית החדשה בחוף עלולה להגביל את השימוש של כלל התושבים בו. “שטח ציבורי כשמו כן הוא, נועד להעניק מענה לכלל הציבור והישובים הגובלים בו ללא חסימה ו/או הקצאה ספציפית, שעה שהשינוי המבוקש מבטל תכליות ושימושים רחבים שהיו מותרים”, כותב עמאש. “אנו למדים כי התכנית מאפשרת בהוראותיה גם חסימה של נגישות לשטחים אלו מרכב וכן אפשרות של חסימה בכל תחום התכנית, דבר שיפגע בזכות הציבור הרחב להגיע ולהשתמש בשטחים הכלולים בתכנית בשונה מהמצב המאושר”.

עמאש מלין גם על המצב התחבורתי בכפרו, ג’סר, וכי לא קיים ממנו מפלט תחבורתי בשעת חירום בחלקו הדרומי.  “קיים צורך לבחון המתחם הדרומי של הישוב עם מערך הדרכים המאושר בתכנית הגובלת כך שניתן להנגיש את הישוב לכביש מספר 2 ולמחלף אור עקיבא”, כותב עמאש.

לדברי עמאש, השמורה והגן הלאומי צפונית לכפר, הגובל עם חוף דור-נחשולים חסום בפני הקהל ותושבי היישוב והשימוש בו מוגבלת וחסום.

ג’סר א-זרקא. ראש המועצה מלין על העדר שטחים ציבוריים פתוחים לכלל התושבים || צילום: איתי טטרו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן