כל מה שרציתם לדעת לקראת פסח: הלכות והנחיות לאור מצב החירום במדינה

על רקע מצב החירום מתכוננים לחג החירות: מקבץ הלכות והוראות לקראת חג הפסח שיחול ביום רביעי הקרוב, בשעות הערב וביום חמישי. בשיתוף המועצה הדתית אור עקיבא ורב העיר, אליהו אילוז

כל מה שרציתם לדעת לקראת פסח: הלכות והנחיות לאור מצב החירום במדינה

על רקע מצב החירום מתכוננים לחג החירות: מקבץ הלכות והוראות לקראת חג הפסח שיחול ביום רביעי הקרוב, בשעות הערב וביום חמישי. בשיתוף המועצה הדתית אור עקיבא ורב העיר, אליהו אילוז

מגדלור-פיד ♋

ערב חג הפסח וליל הסדר יחולו השבוע ביום רביעי בערב, י”ד בניסן. בשיתוף המועצה הדתית אור עקיבא, רב העיר אור עקיבא אליהו אילוז והממונה על המועצה הדתית בעיר, אריה דוד אבוחצירא, ולאור מצב החירום במדינה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מגדלור ניוז מביא את הנחיות ההלכתיות לקראת החג הבא עלינו לטובה. 

הנחיות הלכתיות ערב חג הפסח תש״ף – מפי רב העיר אור עקיבא, הרב אליהו אילוז: 

בימים אלו עולות על שולחננו שאלות רבות שנוגעות לקיום חיי הדת בתקופה קשה זו. לאחר שדנו בנושאים, באנו להורות כיצד יש לנהוג כדלהלן:
א. תפילה בציבור:
על פי הנחיות משרד הבריאות אין להתפלל במניין. כל אחד יתפלל בביתו ביחידות. ציבור המתפללים יקבע זמן תפילה אחיד לכולם למרות שמתפללים ביחידות.
ב. מקוואות:
מקוואות הטהרה לנשים עומדות תחת פיקוח מתמיר בכל מה שקשור לחיטוי וניקיון ועל כן אין כל חשש מטבילה בהן.
על נשות ישראל לידע שעל פי ההלכה הטבילה היא אך ורק במקווה טהרה, ומי שרוחצת בבריכת שחיה או ג׳קוזי אינה נטהרת מנידתה.
נכון להיום יש לסגור את מקוואות הטהרה לגברים.
ג. אבלות:
גם באבלות יש לשמור על ההנחיות.
בעת הזאת ניתן לקיים ניחום אבלים דרך אמצעי תקשורת, טלפון או דואר אלקטרוני.
ד. מכירת חמץ:
ניתן למכור חמץ כאן באתר (למעבר – הקליקו כאן) וגם דרך אתר הרבנות הראשית לישראל.
השנה אפשר למכור חמץ בעין גם למי שהקפיד שלא לעשות כן בשנים אחרות.
מקומות שלא ניתן לבדוק בהם את החמץ כיוון שאי אפשר להגיע אליהם בימים אלו בגלל הוראות הרשויות כגון: בתי ספר, משרדים וכו׳ יש למכור מכירה מוקדמת עד יום שלישי י״ג בניסן.
ה. טבילת כלים:
אם אי אפשר לטבול כלים במקוואות הכלים על פי ההנחיות, על מנת לא להתחייב בטבילת כלים חדשים אפשר ליתנם במתנה לאינו יהודי ולהשאילם ממנו לאחר מכן, רק אם אין אפשרות להקנות ישירות לאינו יהודי ניתן לבצע זאת דרך אתר הרבנות הראשית לישראל.
יש לזכור בעתיד, כשהדבר יהיה אפשרי, לטבול את הכלים ללא ברכה.
ו. הגעלת כלים:
יש להגעיל את הכלים הדרושים הכשרה בבית.
אפשר להכשיר כלים גם בתנור אפיה ביתי. מדובר אך ורק בכלים שאין בהם חלקים של עץ, פלסטיק או גומי. יש להניחם נקיים לגמרי בתנור נקי(לא צריך כשר לפסח) ולהפעיל את התנור על חום מקסימלי למשך 20 דקות. (אפשרות זו היא רק לשנה זו) מומלץ לרכוש תבניות חד פעמיות לתנור.
ז. תענית בכורות:
כל מי שהוא בכור או יש לו בן בכור מתענה בערב פסח. השנה ראוי ונכון שעד ערב פסח ישתדל לסיים לפחות מסכת משניות, ואם קשה לו הדבר, יכול בשעת הדחק להשתתף בסיום מסכת גם אם שומעים דרך טלפון או אמצעי תקשורת אחר, וזאת למרות שלא נמצאים בפועל במעמד הסיום ולא בסעודת המצוה.
ח. שריפת חמץ:
אין להתרחק מהבית לצורך שריפת חמץ. החכם עיניו בראשו לא יותיר הרבה חמץ. השנה יבער את החמץ ע״י השלכה לאשפה וישפוך על זה אקונומיקה כדי לבטלו מאכילת כלב או אם נשאר לו מעט יכלה את החמץ דרך האסלה.
ט. ברכות הנהנין:
חולה קורונה הגם שאינו מרגיש טעם בפה יברך על האכילה והשתיה.
י. שימוש באמצעים אלקטרונים לשיחות ועידה בליל הסדר:
בזמן האחרון הועלתה אפשרות של שימוש במחשב ביום טוב גם במקום שאין חשש סכנה או צורך בריאותי או פיקוח נפש, ודרכו להתחבר עם תכנה שתאפשר ראיה משותפת של משפחות במקומות שונים. האיסור של שימוש בחשמל קיים גם ביום טוב. גם אם הדבר יעשה באמצעות שעון שבת אין היתר, והקולות שנשמעו בנושא אינם מוסמכים. הבדידות כואבת. ויש למצוא עבורה מענה, אולי גם בשיחה דרך המחשב ערב החג טרם כניסתו אולם לא ע״י חילול חג ומועד ובאופן שהתירו רק במקרים של פיקוח נפש כאמור.

הודעה לציבור על בור כלים

לאחר דרישות ופניות רבות מצד תושבי העיר ולאחר מאמצים רבים הצלחנו לקבל אישור לפתוח בור לטבילת כלים חדשים לחג הפסח הבעל”ט. בור הכלים המרכזי ברחוב הלל יהיה פתוח ביום א’ 5/4/2020 מ-11:00 עד 15:00 בלבד! יש לנהוג על פי ההנחיות הבאות:

1.  שמירת מרחק  של 2 מטר בן אדם לאדם.
2.  יש להגיע עם מסכה (מרחב ציבורי).
3.  להשתדל לא להתקהל בשטח.
4.  להישמע להוראות מפעיל הבור שנמצא בשטח.
5.  אין להשאיר אריזות מוצרים/כלים  וכו’ באזור הבור יש לפנות לפח הקרוב.
נא עזרו לנו לשמור על בריאות כולם.
בברכת חג שמח ושנדע ימים טובים – רב העיר, הרב אליהו אילוז ואריה דוד אבוחצירא, ממונה מועצה דתית. 

טבילת כלים חדשים בימים אלו

בימים אלו בהם אנו ספונים בבית ולא יכולים להטביל את הכלים החדשים שלנו במקווה. איך נשתמש בכלים חדשים לפסח כאשר אין אפשרות להטביל כלים במקווה?

להלכה כאשר אין אפשרות ,זמנית, להטביל במקווה כלים חדשים או כלי אוכל חשמליים (קומקום חשמלי, סירים ומחבתות חשמליים וכדומה) ניתן למכור אותם לנוכרי. הנוכרי משאיל לנו את הכלים וכך ניתן להשתמש בהם באופן זמני עד שתמצא הדרך להטבילם במקווה. כך ניתן לעשות גם בימים אלה בהם לא אפשרי לצאת להטביל כלים, ניתן למכור אותם לנוכרי ולשאול אותם ממנו ואז ניתן להשתמש בהם עד שנוכל לצאת להטביל במקווה. בע”ה בסיום בקרוב של מצב החירום. (שולחן ערוך יורה דעה קכ, טז).

לגבי כלי אוכל חשמליים המכירה לגוי היא לעולם , כי אין אפשרות להטביל כלל. מכון צומת פתח אתר שבו ניתן לעשות דרכם את המכירה לנוכרי של הכלים וכלי האוכל החשמליים. המכירה נעשית במרוכז לפי כל דקדוקי ההלכה. ניתן להיכנס לאתר ולתת להם הרשאה וייפוי כוח (בעברית או באנגלית)  למכור לנוכרי. כל הנ”ל הוא לגבי טבילת כלים חדשים במקווה . לא לגבי הכשרת כלים לפסח.

אז איך מבערים את החמץ בימי הקורונה?

בימים אלו בהם אנו ספונים בבית, איך נשרוף את החמץ בערב פסח מבלי לצאת מהבית?

כאשר לא ניתן לשרוף את החמץ באש, ניתן לבערו גם באחת מהדרכים הבאות:

1.    לפורר ולהשליך לאסלה. החמץ נשטף ואינו נשאר ברשותנו.

2.    לשפוך על החמץ חומר רעיל (אקונומיקה) בכמות כזו שהחמץ לא יהיה ראוי למאכל כלב. חמץ כזה אינו נחשב . כל אלו עד יום רביעי (8.4) בשעה 11:00.

בכל מקרה עלינו לבטל ולהפקיר את החמץ ולומר “כל חמירא וכו’ ” בליל בדיקת חמץ (שלישי בלילה – 7.4) וכן בבוקר ערב פסח (רביעי בבוקר – 8.4) עד השעה 11:00.

לשאלות ניתן לפנות לרב העיר הרה”ג אליהו אילוז 050-2090719.

85080cookie-checkכל מה שרציתם לדעת לקראת פסח: הלכות והנחיות לאור מצב החירום במדינה

האם הכתבה עניינה אותך? ▲

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באתר >>

אולי יעניין אותך

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות