Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

חוסם פרסומות בנייד שלך מופעל!

גולשים יקרים, התוכן באתר הינו חינמי ומתאפשר בזכות המפרסמים שלנו. אנא כבו את חוסם הפרסומות על מנת להמשיך לקרוא. לא יודעים איך? צרו עימנו קשר בוואטסאפ: wa.me/972586672383

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO

מגדלור ניוז

ישיבת מועצת העיר אור עקיבא – צו הארנונה 2024 אושר: “מצב העיר קשה מאוד וחייבים להבריא אותה”

בישיבת מועצת העיר אור עקיבא – צו המיסים והארנונה לשנת 2024 (רביעי, 19.6.24), החליט רוב חברי המועצה לאשר את הצו העדכני. והמשמעות: עלייה גדולה באופן יחסי צפויה בתשלומי הארנונה של תושבי העיר.

על פי העדכון האוטומטי השנתי של משרד הפנים (המוגדר “טייס אוטומטי” בסלנג העיריות), בכל שנה מתרחשת עלייה של שיעור הארנונה למגורים, מסחר ותעשיה בשיעורים שונים. השנה הוחלט על 2.68%, אולם עיריית אור עקיבא ביקשה העלאה חריגה, במסגרת רצונה לעמוד ביעדי משרד הפנים לתוכנית ההבראה שהוסכמה לפני כשנתיים וחצי. לציין כי באור עקיבא ככלל, משלמים כ-43 שקלים למ”ר לחודש.

הישיבה הועברה בשידור חי במגדלור ניוז אור עקיבא בפייסבוק:

במסגרת האישור החדש תתקיים העלאה של 2.8% לארנונה למגורים מעבר להעלאת החובה בכל העיר למעט שכונת אור ים – סה”כ 5%. וכן, העלאה של 4.69% מעבר להעלאת החובה בשכונת אור ים ועד לכדי -7.5%. 

אל הישיבה החשובה הגיעו רוב חברי המועצה – אבל לא כולם. בין הנוכחים היו ראש העיר יוסיפוב, נוח שמאילוב, משה ביטון, יוסי כדורי, גולן מסיקה, אלינה טונקל, רון אלקובי, אלי אנקונינה, איציק פתיתו, רמי ראובן והילה לוי. נעדרו:  איציק נסימי וארקדי גדילוב. 

ראש העיר שמחה יוסיפוב פתח ואמר כי “אנחנו מאשרים את צו הארנונה לשנת 2024. מדובר בהעלאה על פי המסמך המצורף. אני חייב לציין כי מדובר באבן בוחן בתוכנית ההבראה של העיר מהקדנציה הקודמת ואנחנו חייבים לעמוד בכל אבני הבוחן האלה. לא מזמן דיברנו על תאגיד המים ואביא את זה לישיבה הבאה. ביקשתי להקל על התושבים בנוגע לפרגולות פתוחות בחצרות, לא לגבות את הארנונה הנוספת במקרים כאלה וכך גם למסחר ותעשיה. מי שסגר פרגולה – יצטרך לשלם. ישנה עלייה ויש רשויות עם עליות גבוהות יותר. אנחנו עובדים כאן על פי דרישות של משרד הפנים”.

חבר המועצה רמי ראובן העלה את נושא הבעיות במחלקת הגבייה אך ראש העיר ציין כי לא ניתן לדבר על הנושא בישיבת צו הארנונה. ראובן הוסיף בנושא עליית התעריפים כי אין להעלות את הארנונה מעבר לטייס האוטומטי של 2.68%.

חברת המועצה הילה לוי, חברת מועצה חדשה, אמרה בישיבה כי “יש פה כמה חברי מועצה חדשים שלא ראו את תוכנית ההבראה. אם אני נדרשת להצביע צריך להסביר לנו על מה, אנחנו לא חותמת גומי. כולנו פה לעזור להבריא את העיר. לפי מה שראיתי התוכנית הזאת אושרה ביולי 2023, לפני ה-7 באוקטובר, מאז המציאות השתנתה. יהיה נכון לחכות עוד קצת עם ההעלאה הזאת ולבחון חלופות להכנסה נוספת. כתושבת שכונת אור ים – ואני מדברת בשם הרבה מאוד תושבים, אין לנו תשתיות ראויות בטח על פני שכונה אחרת בעיר. אנחנו חיים באתר בניה ויהיה נכון להתחשב בזה, להמתין עוד קצת ולא לתת עליה כזאת משמעותית בשלב זה”.

חבר המועצה איציק פתיתו, התייחס גם הוא לצו הארנונה החדש: “צריך לעצור. להביא את כל הנושאים הקריטיים מהקנדצייה הקודמת לדיון כי יש לפחות מחצית חברי מועצה חדשים. למה לא משיתים תשלום לתושבי חוץ על חניות? זה לא נעשה. צריך לבצע את החלופות האלה לפני העלאת ארנונה. אנשים נאנקים תחת הנטל, בלי מטרנה לילד. מי שניהלו את העיר במשך 30 שנה – רוצים להביא את התשלומים האלה על התושבים. רוצים שהתושבים ישלמו על הטעויות שנעשו פה“.

פתיתו ציין עוד כי יש תוספת של 2 מיליון שקלים להוצאות שכר וביקש להקפיא את התוספת הזאת על מנת להקל על הקופה.

היועמ”ש אריאל ארונוביץ’, ציין: “הארנונה באור עקיבא זולה באופן יחסי. העיר משלמת את התשומות במשק כמו כולם, היא לא מקבלת הנחה ואין סיבה להנחות מיוחדות מצידה. צריך להעלות את הארנונה לרמה סבירה – יותר ממה שהיא כיום. תוכנית ההבראה מושתתת על משרד הפנים, העירייה והתושבים. שכונת אור ים אומנם בבניה, אבל אין כללים שמתחשבים בנושא הזה. משרד הפנים קיבל את תוכנית ההבראה והעירייה פועלת על פיה. אנו עושים הכל על מנת להבריא את העיר גם בעזרת התושבים”.

חבר המועצה וראש העיר לשעבר, אלי אנקונינה: “אנו סיכמנו על 5% למגורים בתוכנית ההבראה ב-2022, זאת לאחר שנים לא פשוטות ללא תקציב. ב-2022 משרד הפנים והאוצר לא אישרו שום עליה בשום מקום בארץ בגלל הקורונה, וגם ב-2023 זה לא אושר והתגלגל למעשה להיום – 2024. הבעיה שלי היא אחת – אנחנו עכשיו נמצאים ביוני, זה יאושר בעוד חודשיים-שלושה. אם זה יהיה רטרו אקטיבי, ו-8 חודשים רטרו זה בלתי אפשרי. בנוסף, השבוע הוציאו התראות על חובות לתושבים ויהיו עיקולים על 7 שנים. הולך להיות קשה מאוד. גם עיקולים וגם לגבות רטרו על כל החודשים מתחילת שנה – כבד מידי. אני מציע להעלות – אבל לא רטרואקטיבית”.

שמחה יוסיפוב סיכם: “מצב העיר קשה מאוד וחייבים להבריא אותה. הגבייה ב-2023 הייתה רק 77%. היום אין ערים יהודיות בישראל שנמצאות במצב הזה. אנחנו רוצים להסדיר את כל הדברים האלה וזה בטיפול. אני מקווה שנשקם את המצב במהרה. הניהול באור עקיבא היה לקוי. עכשיו נכנסנו, ואנחנו נשנה.

“אור ים למשל – יש שם שכונת ענק, גינון גדול, מים, ניקיון. המון הוצאות. גם בגבייה – המצב קשה מאוד. אנחנו חייבים לעמוד ביעדים. היו בעיות שם. גם משרד הפנים עשה ביקורת. יש החלטות בבדיקה. כולם צריכים לשלם – ולא ניתן לוותר לכולם. אנחנו עושים הכל – יום יום בנושא הגבייה על מנת לטפל במצב. אנשים שולחים לי חובות בוואטסאפ – 60 אלף, 70 אלף. פתאום אומר לי עוד חוב. יש תוכנית הבראה שיצאה לדרך ולא ניתן לעצור אותה באמצע”.

במהלך הדיון עולה שוב נושא מערך הגבייה באור עקיבא והבלאגן במחלקה. במסגרת כך, נודע כי האריכו את החוזה עם חברת הגבייה החיצונית ואף הוחלפה לאחרונה מנהלת מחלקת הגבייה.

בסופו של דבר בהצבעה על צו המיסים והעלאת תעריפי הארנונה לשנת 2024:
7 חברי מועצה הצביעו בעד: יוסיפוב, שמאילוב, ביטון, כדורי, מסיקה, טונקל ואלקובי.
4 חברי מועצה התנגדו: אלי אנקונינה, איציק פתיתו, רמי ראובן והילה לוי.

מה אתם חושבים?

עקוב
Notify of
guest
9 .
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymous
Anonymous
19/06/2024 18:40

הייתי מציע קודם כל לבוא על כל הבניה הלא חוקית שמתנהלת בעיר. תשלום חנייה בחניונים ויותר קנסות לאזרחים…אם זה זבל שלא בפח ואם זה חנייה באמצע הכביש
תראו איך הרחובות הותיקים נראים…כל אחד פותח עסק בחצר כאילו אנחנו בתקופת המעברה
ילדים על קורקינטים ואופניים בלי קסדות ונסיעה פרועה
הגיע הזמן להתקדם ולשנות את פני העיר ובמיוחד בשכונות הותיקות שהמצב שם בכי רע…

דילוג לתוכן