שבוע המוגנות ברשת – יצא לדרך! 
מחלקת הנוער בעיריית אור עקיבא, בשיתוף אגף החינוך, עמותת יפת"ח, הרשות למאבק באלימות, בסמים ואלכוהול, שחקים, משטרת ישראל ובחסות ממלא מקום ראש העיר אלי אנקונינה, פתחה בראשית השבוע (ראשון, 11.12) את שבוע המוגנות ברשת. מטרת השבוע, שיהיה גדוש בהרצאות ואירועים מרתקים לבני נוער,  להביא לשימוש בטוח ברשת, והמרצים באים מעולמות התוכן של הרשת, הנוער, התקשורת והסייבר. 
היום (שלישי, 13.12) הרצו שוטרים מהשיטור העירוני באור עקיבא ומחלק הנוער במשטרת חדרה לתלמידי בית הספר היסודי חנה סנש בנושא מוגנות ברשת. במהלך ההרצאה נראה כי הנושא בוער בתלמידים שהתעניינו ושאלו המון שאלות.
דורון הרמן, לשעבר ראש דסק הפלילים של חדשות 13, הרצה (שני, 13.12) בתיכון אמי"ת אולפנית ולאחר מכן בתיכון אמי"ת נתיבות דרור. הרמן נשלח לסקר את החשד לאונס קבוצתי בחדר 723 במלון פמבוס, איה נאפה קפריסין, יולי 2019.  בתאריך 25.7.19 המשטרה הקפריסאית, עצרה את הצעירה בחשד שבדתה את התלונה. הצעירים שוחררו. ההערכה במשטרה היא שעשתה זאת כנקמה על כך שצולמה בעת קיום אקטים אינטיימים וחשה מושפלת. סרטוניה הופצו. כבר ביום התפוצצות הפרשה, 17.7.19, הרמן התחיל לתעד שיחות עם בני נוער בגילאי 17,18 בחדרי המלון הסמוכים. כמה מסקנות בלטו מיד: הנערים מרגישים בחו"ל, במיוחד בקבוצות-"שמה שבארץ אסור, שם מותר"; הנערים מושפעים מאוד, מצפייה בסרטי פורנו באופן לא "מתווך"; מושגים משפטיים בסיסים, כמו מהי "הסכמה", אינם ברורים להם; הצעירים אינם מבינים את המשמעות של צילום והפצת סרטונים מיניים עבירה פלילית וערכית. בהרצאתו הרמן משתף את התלמידים והמורים במסקנותיו מסיקור הפרשה, וייציג פתרונות מעשים להתמודדות עם האתגרים הנשקפים ממנה.
ההרצאה הראשונה של הדר להב, מרצה, חוקרת סייבר ויועצת להתגוננות מפני עבירות מין מקוונות בקטינים, היתה בפני תלמידים באשכול הפיס בעיר. להב שרתה בעברה כחוקרת עבירות מין ונוער ביחידה 105, משטרת ישראל. במסגרת זו למדה להכיר את הרגלי השימוש של הקטינים באינטרנט, ואת שיטות הפעולה בעזרתן הפוגעים מצליחים לפגוע בקטינים. היום, הדר להב חוקרת את שיטות הפעולה של הפוגעים באקדמיה, במסגרת לימודי דוקטורט באוניברסיטת בר-אילן.
בהרצאתה סיפרה להב לתלמידים כיצד ניתן לפעול צמצום התופעה של פגיעות מין מקוונות בקטינים ע"י העלאת המודעות לעוצמת הסכנה, וחינוך דורות העתיד להתנהלות פיקחית ברשת. 
לדבריה, עבירות מין ברשת הן "הדור החדש" של עבירות מין, ומרבית פגיעות המין ברשת מתרחשות כנגד קטינים בגילי 12-17. להב מעבירה מסר חד וברור לפיו לצמצום התופעה של פגיעות מין מקוונות בקטינים, הציבור צריך להיות מודע לעוצמת הסכנה, ולחנך את דורות העתיד להתנהלות פיקחית ברשת. במהלך ההרצאות הדר הרחיבה על התופעה, הדגישה את נורות האזהרה וסיפקה מידע על דרכי טיפול מותאמות במידת הצורך. את כל הניסיון שצברה בשטח, ואת ההיכרות (האישית והמדעית) עם נורות האזהרה ודרכי הטיפול, היא העבירה את הידע וציידה בכלים פרקטיים את התלמידים. 
שני ראבי, מנהלת מחלקת הנוער, ציינה כי מדובר בשבוע "סופר מעניין, סופר מרתק, וסופר חשוב, לבני הנוער, שנמצאים היום ברשתות ובמסכים זמן רב. ההרצאות מקנות כלים ונקודות אזהרה לשימוש נכון ובטוח ברשת, והעלאת המודעות לנושא".  

דף נחיתה מבית

דילוג לתוכן