נוסטלגיה אור עקיבאית: מפעל שטיחי כרמל יעבור להודו

המפעל שהעסיק תושבים רבים מאור עקיבא במהלך שנות ה-60, ה-70 וה-80, ושנדד ממתחם שפירא ליישוב שקד, יעבור לייצר במדינה במזרח אסיה בעקבות הירידה בכדאיות בייצור ישראלי

אם תשאלו את הוריכם שגדלו באור עקיבא מהו מפעל "שטיחי כרמל", ודאי תקבלו תשובות רבות, נוסטלגיות, מרגשות, שמספרות את הסיפור של אור עקיבא. ועכשיו, המפעל שהעסיק רבים בעיר, ועבר ליישוב שקד, יעזוב את ישראל ויחל לייצר בהודו, זאת בעקבות הירידיה בכדאיות בייצור ישראלי, כך פורסם היום במגזין "ממון" בידיעות אחרונות. 

כרמל אחזקות היא חברה ישראלית העוסקת בתחום הריהוט, עיצוב הבית וחיפויי ריצפה. ב-1959 הוזמן אברהם יוסף שפירא על ידי שר המסחר והתעשייה פנחס ספיר, לרכוש מפעל שטיחים באור עקיבא.

המפעל, שהוקם ממש באותם ימים על ידי איש עסקים, נקלע לקשיים כספיים, וספיר שהכיר את שפירא מהיכרות מוקדמת, הציע לו הלוואות ממשלתיות כדי שירכוש את המפעל על כל הציוד שבו. שפירא לקח לידיו את המפעל, שנקרא "שטיחי כרמל", ובשנת 1961 העסיק המפעל יותר מ-100 עובדים. שפירא ביקש מספיר סיוע בבניית מבנה נוסף למפעל כדי להתרחב.

כעבור שנים אחדות הקים שפירא מפעלים דומים בנתיבות, ובנצרת עלית. בתחילת שנות ה-80 כבר עמד שפירא בראש "תשלובת השטיחים כרמל קיסריה גלנויט" אשר כללה שבעה מפעלים ברחבי הארץ, שלוחות בחו"ל, והעסיקה כ-1,500 עובדים. בשנת 1980 זכה שפירא בפרס התעשייה בקטגוריית הטקסטיל. בימים של מכס גבוה על ייבוא שטיחים מחו"ל – הייתה בעלת השליטה הכמעט מלאה בשוק השטיחים בישראל.

"שטיחי כרמל" פעלה מתחם "שפירא", הנמצא סמוך לשכונת נווה אור היום. במתחם נותרו מספר מפעלים בודד, מינימרקט, חנות לכלי עבודה, מכבסה ועוד.

לכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות – הקליקו כאן. 

// בתמונה: אברהם שפירא במפעל שטיחי כרמל, מארח את שמעון פרס ז"ל || צילום ארכיון, באדיבות דני אבנעים 

"הזמן עוד ירפא את כל שברי הלב": האזינו ל"בוא הביתה", סינגל חדש לליעד אלון מפרדס חנה-כרכור

אלון מספרת: "תפסתי את הגיטרה, שבועיים וחצי לתוך המלחמה, ערב תאריך פטירתה של רחל אמנו, והתחלתי לכתוב. למחרת השיר היה מוכן, התקשרתי למתן המפיק שלי וביקשתי לבוא עכשיו. זה צו השעה הסברתי. הוא הסכים"

קרא עוד »
עקוב
Notify of
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

כל הזכויות שמורות למגדלור ניוז 2023

דילוג לתוכן