נמלת האש מתפשטת: אלה המשתלות באזור חדרה-המושבות בהן התגלו הנמלים העוקצות

מצמצמים את מפגעי נמלת האש הקטנה: המשרד להגנת הסביבה פנה לראשי הרשויות בישראל לריענון ההנחיות למניעה ולטיפול בהתפשטות נמלת האש הקטנה בשטחים הציבוריים ● "אם לא יבוצע טיפול להדברה או מניעת התבססותה, הרשות עלולה לחשוף את הציבור למפגע בניגוד לחוק"
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

אגף מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה פנה לראשי הרשויות לצורך ריענון הנחיות טיפול, ניטור ומניעה של מפגעי נמלת האש הקטנה ברשויות המקומיות. נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה.
עקיצה שמרגישה כמו כוויה: נמלת האש התפשטה באור עקיבא וזכרון יעקב
בין המקומות אשר התגלו בהן נמלי אש, מצויים גם כאלה באזור חדרה והמושבות כפי שמופיע באתר המשרד להגנת הסביבה. כך למשל, מצויין באתר כי ב’חסלברק’ (כפר ויתקין), ‘ויניק’, ‘ולך’ (גן שמורון), ‘שגיא’ (בית יצחק), ‘זרעים מציון’ (כרם מהר”ל) – נמצאו נמלי אש, בכולן מוגדרת ההתפשטות כ”נגיעות”, משמע נמצאו לא הרבה נמלים אך המצב עלול כמובן להשתנות.
בקישור זה ניתן לעקוב אחר רשימת המשתלות הנגועות, אשר קיבלו מכתב מהמשרד להגנת הסביבה בנדון.
כאמור, מחלקות התברואה וההדברה ברשויות התבקשו לעבוד בשיתוף פעולה עם אנשי מחלקת הגינון של הרשות לשם זיהוי המפגע ולשם ביצוע פעולות למניעת הפצתו לשטחים הציבוריים. כך ניתן יהיה למנוע סבל מתושבי הרשות במהלך שהותם במרחב הציבורי, ואף לחסוך משאבים עתידיים מהרשות.
נמלת האש. צילום: אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה
שיתוף הפעולה של הרשויות המקומיות במניעת הפצת והתפשטות נמלת האש הקטנה חשוב ביותר לטובת בריאות הציבור ובריאות עובדי הרשות. המשרד ימשיך לעקוב אחר הטיפול שמבצעות הרשויות כדי שלא לחשוף את הציבור למפגעים.
כטיפול ראשוני בנמלה מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג’ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע – מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. במקרים של נגיעּות קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך שיעשה ניטור מקיף ויטפל בכל השטח.
המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות אשר פועלות להגנת על הסביבה בתחום שמירת המגוון הביולוגי המקומי ונמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות במוקדי מזיקים באופן יעיל וסביבתי.
.
.

מה חשבתם על הכתבה? 👆

guest
2 .
Inline Feedbacks
View all comments
טל
טל
27/11/2020 19:45

אז איך אפשר לקבל עוד פרטים?

אורח
אורח
27/11/2020 13:14

אפשר היה להוביף עוד הרבה פרטים על מחזור החיים של הנחיל. וכך להבין למה כול כך קשה להדביר אותם.
למה הריסוס כול כך לא בריא וגורר תלות דו שנתית בריסוסים ללא סוף….

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן