צפו בתמונות: תחנת חקר הים של מוריס קאהן ממשיכה לבחון את התנהגות הכרישים בחדרה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

צפו בתמונות: תחנת חקר הים של מוריס קאהן ממשיכה לבחון את התנהגות הכרישים בחדרה

-

מגדלור-פיד ♋

מדי חורף נצפים במוצא המים החמים בתחנת הכוח בחדרה התקבצויות של כרישים מהמינים סנפירתן, וכריש עפרורי. לא ברור מהיכן הם באים ולמה מגיעים דווקא לחדרה. בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה חוקרים את התופעה.

זוהי תופעה נדירה ומיוחדת בקנה מידה עולמי שבה הכרישים מתקבצים ליד סמוך מאד לחוף. הכרישים נמצאים באתר בין החודשים נובמבר לאפריל ובזמן זה מגיעים לשם מתעניינים רבים: צופים מהחוף, שייטים, אופנועי ים וסירות, גולשים וחותרים, צוללים, משנרקלים, כמו גם דייגים. המצב הקיים יוצר עומס עצום על השטח, אשר יכול לסכן את הכרישים ואת עתיד חזרתם למקום.

את פרויקט “כרישים בזרם” יזמו רשות הטבע והגנים יחד עיריית חדרה וחברת נחלים לפיתוח תיירות חדרה, עמותת אקואושן, החברה להגנת הטבע, הרשות לצלילה ספורטיבית, עמותת כרישים בישראל, ההתאחדות הישראלית לצלילה, ותחנת מוריס קאהן לחקר הים, אוניב’ חיפה.

תחנת הסברת הכרישים בחדרה. צילום: איתי שרנצל פקח הפרויקט

ד”ר אסף אריאל, המנהל המדעי של עמותת אקואושן מסביר: “מטרת הפרויקט היא לשמור על בטיחות המבקרים והכרישים וכן לאפשר מחקר, ניטור, הסדרה ופעולות חינוך והסברה במקום. האתר הוא תופעה ייחודית בקנה מידה עולמי, מכיוון שאין הרבה מקומות בעולם בהם ניתן לצפות בכרישים במרחק מטרים ספורים מקו החוף. אמנם ישראל היא בין המדינות היחידות בעולם בהן הכרישים מוגנים אך תוחלת החיים הארוכה של הכרישים, מספר הצאצאים המועט, הבגרות המינית המאוחרת ותקופת ההיריון הארוכה, גורמים לכך שהם יהיו פגיעים ביותר לדיג, זיהום והשפעות אדם נוספות ומקשים על התאוששות אוכלוסיותיהם”.

אפשר לפגוש את המתנדבים של הפרויקט בעמדת הסברה בפארק נחל חדרה שבה יסבירו לכם על תופעת הכרישים באתר. מהשבוע עמדת ההסברה תפעל כל סופ”ש, בהתאם למזג האויר והנחיות הקורונה.

128980cookie-checkצפו בתמונות: תחנת חקר הים של מוריס קאהן ממשיכה לבחון את התנהגות הכרישים בחדרה

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

אולי יעניין אותך

 


 

דילוג לתוכן