183 מיני עופות ו-46 סוגי פרפרים: נחשף סקר טבע עירוני זכרון יעקב במפגש תושבים

זיו דשא, ראש המועצה אמר במפגש: "ממצאי הסקר מדגישים עד כמה התברכה זכרון יעקב בחבל ארץ מדהים. משימתנו היא לשמור על אותם אוצרות טבע לדורות הבאים"
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
סקר טבע עירוני בזכרון יעקב - דוברות המועצה. צילום: יח' סקרי טבע עירוני, החברה להגנת הטבע

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

183 מיני עופות ו-46 סוגי פרפרים: נחשף סקר טבע עירוני זכרון יעקב במפגש תושבים

זיו דשא, ראש המועצה אמר במפגש: "ממצאי הסקר מדגישים עד כמה התברכה זכרון יעקב בחבל ארץ מדהים. משימתנו היא לשמור על אותם אוצרות טבע לדורות הבאים"

מגדלור-פיד ♋

חשיפת סקר טבע עירוני זכרון יעקב נערך בשבוע שעבר (14.1.21) במפגש ZOOM לתושבי המושבה. בסקר לקחו חלק זיו דשא, ראש המועצה, טליה מבור, מנהלת המח’ לאיכות סביבה וקיימות; עדי ברזון, רכזת חינוך סביבתי במחלקה לאיכות סביבה וקיימות, נציגי החברה להגנת הטבע ועשרות תושבים. הסקר אשר הוזמן בידי המועצה המקומית ונערך על ידי החברה להגנת הטבע, מתפרס על פני 23 אתרי טבע ומעל 25 אלף דונם. הסקר מצא כי זכרון יעקב מהווה את ביתם של 260 מיני בעל חיים ו-564 מיני צמחי בר.

בין ממצאי הסקר שנחשף לציבור:

  • האזורים העשירים ביותר במיני חי וצומח הם גבעת עדן, יער אלונה ושפייה מזרח. כמו כן, בזכרון יעקב ישנם 183 עופות, 46 פרפרים, 12 יונקים, 3 דו חיים ו-16 זוחלים.
  • מבין היונקים הגדולים נמצאו בין היתר: צבי ארצישראלי, שועל מצוי, תן זהוב, חזיר בר, דרבן ועוד.
  • בנוסף תועדו 3 מיני עטלפים. המין השכיח ביותר הוא העטלפון לבן שוליים.
  • בין מיני הציפורים שתועדו בסקר: חיוויאי הנחשים במורדות זכרון יעקב; בז עצים (אשר בסכנת הכחדה) בעוטף גבעת עדן; שרקרק מצוי (אשר עתידו בסכנת הכחדה); חוגלת סלעים בנחל הנדיב; וינשוף עצים במושבה הוותיקה.

בתוך כך, זכרון יעקב משופעת במגוון נרחב של 45 מיני פרפרים (המאופיינים בעיקר לחבל הים התיכון בישראל). מגוון המינים נמצא גבוה במיוחד למרחב עירוני, דבר שנובע מרצף שטחים הפתוחים בעלי אופי טבעי סביב המרחב הבנוי של זכרון יעקב, אשר להם קשר רציף עם שטחים פתוחים נרחבים מחוץ לתחום המושבה.

זיו דשא, ראש המועצה זכרון יעקב אמר: “ממצאי הסקר מדגישים עד כמה התברכה זכרון יעקב בחבל ארץ מדהים. משימתנו היא לשמור על אותם אוצרות טבע לדורות הבאים. במיוחד בתקופה מאתגרת זו של הקורונה, אנו נוכחים לראות עד כמה הטבע שסביבנו – כל שדה ופרח קטן, כל בעל חיים – הם מהותיים לחיינו ומעניקי עוצמה לנו כאנשים. אנו במועצה המקומית נאמץ את ממצאי הסקר, ונעשה בהם שימוש מושכל לפני כל תכנון, פיתוח ובינוי חדש במושבה שלנו. אנימבקש להודות למחלקה לאיכות סביבה וקיימות על הובלת הפרויקט, למשרד להגנת הסביבה על הליווי ולצוות המקצועי הנפלא של החברה להגנת הטבע על הביצוע”.

טליה מבור, מנהלת המחלקה לאיכות סביבה וקיימות: “את הסקר הטבע העירוני הובילה המועצה מתוך תפיסת עולם סביבתית, המקדמת את ערכי שמורת הטבע והסביבה. העבודות הולידו ממצאים מרתקים וגם חשובים להמשך פיתוח המושבה – צמחים נדירים ובסכנת הכחדה, עצים עתיקים וייחודיים, מפגעי אשפה, פסולת בניין, צמחייה פולשת ועוד. הממצאים מהווים בסיס איתן לקידום תכנון עירוני בר קיימא התומך בשימור הטבע והמגוון הביולוגי”.

שירה גרוסברד, רכזת הסקר מטעם החברה להגנת הטבע: “זכרון יעקב היא העשירה ביותר במיני צמחי בר ובמגוון מיני פרפרים. אני סבורה כי חשיפת ממצאי סקר זה לציבור הרחב יספקו מקור גאווה והעצמה לתושבי המושבה ויובילו לתכנון עירוני מקיים. אני מודה למועצה מקומית זכרון יעקב ולקהילת המושבה על שיתוף הפעולה”.

“המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות רבה בשמירה על הטבע המקומי ומברכת על השלמת הסקר בזכרון יעקב”, אומרת תמר רביב, ראש אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה. “ממצאי הסקר מדגישים את העושר הנמצא בזכרון יעקב וסביבתה ואת חשיבות השמירה על אתרי טבע במרחב הבנוי, כחלק בלתי נפרד ממאמצי שמירת הטבע בישראל”.

ממצאי סקר הטבע העירוני וכן מפה אינטרקטיבית זמינה באתר המועצה המקומית זכרון יעקב

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן