ספר חדש לסופר החדרתי דניאל בלטה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

ספר חדש לסופר החדרתי דניאל בלטה

-

מגדלור-פיד ♋ראש העיר צביקה גנדלמן אירח בלשכתו את הסופר החדרתי דניאל בלטה, אשר העניק לו הזמנה חגיגית לערב השקת ספרו “עשן ואמיץ”, השלישי בסדרת ספרי הפתגמים שהוציא.

סדרת הספרים “עשן ואמיץ” עוסקת בפתגמים אתיופיים וביאורם. הרעיונות והדימויים בפתגמים האתיופים מיוחדים במינם וחדשים ברובם לקהל דובר עברית, כך שצפויה לקורא הנאה רבה מקריאתם.

 

לדברי בלטה, רעיון הוצאת סדרת ספרי הפתגמים נולד לאחר שהבין כי החברה הישראלית יודעת מעט מדי על עולמם התרבותי העשיר של יהודי אתיופיה. בעקבות כך הרגיש צורך לתעד מחוכמת הקהילה, בתקווה שכל מי שיקרא בספר יבין קצת יותר את התרבות ממנה הגיעו עולי אתיופיה ובאותה הזדמנות יספוג חוכמת חיים חוצת גבולות ותרבויות.

בלטה וגנדלמן || צילום: דוברות העירייה

כל פתגם מופיע בשלוש צורות, באמהרית, אמהרית באותיות עבריות ובעברית, בליווי איור משעשע. השם נלקח מהפתגם “עשן ואמיץ תמיד ימצאו דרך יציאה” (דֵפָרְנָה צִ’יס מֵאוּצָ’ה אָיָטָם). בלטה: במשפט זה משתמשים הורים על מנת לחזק את רוח ילדיהם, ופירושו שגם כאשר נדמה כי אין מוצא, תמיד יש דרך לפתור את הבעיות. הכל תלוי בך.

 

ראש העיר גנדלמן הודה על ההזמנה, ושוחח עם בלטה ארוכות על ספריו ועל הכבוד שסופר כמוהו מביא לעיר חדרה. כשהבחין ראש העיר כי ערב ההשקה מתוכנן להתקיים בעיר רחובות, אמר לבלטה כי הוא מצפה שאת ערבי ההשקה לספריו הבאים יערוך בעיר מגוריו חדרה, ובכך יקרב את התרבות המפוארת של יהודי אתיופיה אל כלל הציבור בעיר.

ערב ההשקה לספר החדש מתוכנן להתקיים במעמד מנהיגים רוחניים, רבנים, ח”כים, אורחים מחו”ל ומכובדים נוספים. בין היתר ישתתפו הרב משה ברוך, ח”כ אברהם נגוסה, השופטת אדנקו סבחת-חיימוביץ’, הח”כ לשעבר אדיסו מלה, קולנול מתקו בוגלה שירצה על ספר שכתב אחיו יונה בוגלה על יהודי סמיין שיוואה, ונציג יהודי סמיאן שיוואה עו”ד שפראו גולה.

 

דניאל בלטה, תושב חדרה, עלה לישראל דרך סודן בשנת 1984. הוא מרצה להיסטוריה של יהדות אתיופיה, איש חינוך וחוקר עצמאי, אשר בין היתר מספר את סיפורו וסיפור קהילת יהודי אתיופיה. בעקבות ספריו ומחקריו הוא מוזמן להרצאות בכל רחבי הארץ, לצד אנשי אקדמיה וחוקרים, ואף מציג תערוכות נודדות, הכוללות מידע רב, בכל רחבי הארץ.

עד כה פרסם 11 ספרים, ביניהם “טביבאן”, מחקר מקיף על הקהילה היהודית באתיופיה; “ראש וראש” המתאר את השינויים שעברו יהודי אתיופיה במהלך השתלבותם בתרבות הישראלית; “המסע הנורא” שיצא לאור באמהרית; וסדרת הספרים “עשן ואמיץ” העוסקים בפתגמים אתיופיים וביאורם לקהל דובר עברית. על ספריו הקודמים ועל פועלו לקידום המורשת האתיופית זכה בלטה בפרס שרת החינוך, ובנוסף נבחר להדליק משואת יום עצמאות בחדרה כנציג אנשי הרוח והתרבות בעיר.

 

במעמד הענקת ההזמנה שוחחו ראש העיר ובלטה גם על מרכז המורשת ליהדות אתיופיה שהקימה העירייה ועל חשיבותו של המרכז עבור הקהילה האתיופית. ראש העיר הביע תקווה שבמרכז המורשת יהיו עותקים מכל ספריו של בלטה, כדי לסייע בהנחלת המורשת והתרבות האתיופית לצעירי העדה ולכל תושבי חדרה.

216680cookie-checkספר חדש לסופר החדרתי דניאל בלטה

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

 

אולי יעניין אותך


 

דילוג לתוכן