לאחר שלוש שנים של עבודה סזיפית וארוכה: פרויקט ציר הזמן של זכרון יעקב לקראת סיום

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

לאחר שלוש שנים של עבודה סזיפית וארוכה: פרויקט ציר הזמן של זכרון יעקב לקראת סיום

-

מגדלור-פיד ♋

זכרון יעקב תחגוג השנה 137 להיווסדה. אומנם לא מדובר בגיל מבוגר עבור יישוב, אבל בישראל הקטנה זה אכן גיל מופלג. מעטים הישובים בישראל שיכולים להתהדר בעובדה כי הוקמו במהלך העלייה הראשונה.

זכרון יעקב היא בין המושבות הראשונות אשר הוקמו בארץ ישראל בתקופה המודרנית ומלאה באתרים היסטוריים חשובים. ההיסטוריה של זכרון יעקב שזורה כחוט השני בהיסטוריה של מדינת ישראל. החל ממעורבות הברון דה רוטשילד, מחתרת ניל”י ומשפחת אהרונסון ואפילו הקמת הסתדרות המורים. היסטוריה רבה שהארכיון לתולדות זכרון יעקב אחראי על שימורה ותיעודה.

כחלק מתהליך התיעוד, לפני כשלוש שנים יזמה לירון גורפינקל, מנהלת הארכיון לתולדות זכרון יעקב, פרויקט רחב היקף, בו נאספו מסמכים, תמונות, ציטטות וחומרים נוספים על מנת לשרטט את ההיסטוריה של זכרון יעקב על ציר זמן דיגיטלי. את ציר הזמן כתב וערך אשר ישראלי, דור שלישי למייסדי זכרון יעקב ומתנדב בארכיון, בליווי והטמעה של לירון גורפינקל.

“מדובר בפרויקט גדול וחשוב למושבה ואני מודה ללירון מנהלת הארכיון  לאשר ישראל שריכז את הפעילות ולכל המתנדבים שסייעו במיזם חשוב זה”, אמר ראש המועצה זיו דשא. “המועצה המקומית משקיעה משאבים רבים וגייסה אלפי שקלים כדי לשקם אתרים היסטוריים שונים במושבה כדוגמת המקווה העתיקה ‘הבירכה’ (ביר אל חנזיר). כמו כן, אנחנו מתמודדים יום יום עם האתגר שימור מרקם מרכז המושבה בין אם ביישום המדיניות של מניעת ציפוף הבינוי ואם בהקפדה על בנייה החדשה והתאמתה לאופי המושבה. הפרויקט אולי לקראת סיום אך הוא לעולם לא יסתיים באמת. כל יום שעובר מהווה חלק מהיסטוריה של המושבה ויש לפעול לעדכון הציר באופן תמידי”.

ציר הזמן של זכרון יעקב. צילומים: המועצה המקומית זכרון יעקב

הכנת ציר הזמן ועריכתו התבססה על מקורות מידע מהימנים, כגון: הספר “זכרון יעקב” מאת אריה סמסונוב, “עקשנים על ההר” מאת שאול דגן, “פעמון סדוק” מאת איתי בחור ו”נאמנות כפולה” בהוצאת מוזיאון העלייה הראשונה. וכמובן, ממסמכים רשמיים שנאספו על ידי הארכיון לתולדות זכרון יעקב כגון: מסמכים מתיקי תכתובות, אוסף אפשטיין יעקב, אוסף לייטנר יחיאל, אוסף אשר ישראלי.

הארכיון לתולדות זכרון יעקב מבקש מתושבים להיכנס לאתר המועצה ולחקור את ציר הזמן, להעיר הערות, להציע תיקונים, ולעבוד יחד עם המועצה המקומית על מנת לייצר ציר זמן איכותי ומדויק.

את ההערות יש לשלוח לדוא”ל של הארכיון לתולדות זכרון יעקב בצירוף פרטים, ומסמכים רשמיים המאמתים את המידע. דוא”ל ניתן לשלוח לכתובת: [email protected]

הארכיון לתולדות זכרון יעקב מתפקד כארכיון מנהלי, המקבל חומר ארכיוני מהמועצה המקומית וגופי הסמך שלה וכארכיון תיעודי היסטורי, שתפקידו איתור פרטים ארכיונים על ההיסטוריה של המושבה ותיעוד העבר וההווה למען הדורות הבאים.

309920cookie-checkלאחר שלוש שנים של עבודה סזיפית וארוכה: פרויקט ציר הזמן של זכרון יעקב לקראת סיום

האם הכתבה עניינה אותך? 👆

שתפו את הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מגדלור-פיד ♋

מגדלור-פיד ♋

עוד ניוז >>

 

דילוג לתוכן