Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

חוסם פרסומות בנייד שלך מופעל!

גולשים יקרים, התוכן באתר הינו חינמי ומתאפשר בזכות המפרסמים שלנו. אנא כבו את חוסם הפרסומות על מנת להמשיך לקרוא. לא יודעים איך? צרו עימנו קשר בוואטסאפ: wa.me/972586672383

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO

לאחר שלוש שנים של עבודה סזיפית וארוכה: פרויקט ציר הזמן של זכרון יעקב לקראת סיום

לאחר שלוש שנים של עבודה סזיפית וארוכה: פרויקט ציר הזמן של זכרון יעקב לקראת סיום

זכרון יעקב תחגוג השנה 137 להיווסדה. אומנם לא מדובר בגיל מבוגר עבור יישוב, אבל בישראל הקטנה זה אכן גיל מופלג. מעטים הישובים בישראל שיכולים להתהדר בעובדה כי הוקמו במהלך העלייה הראשונה.

זכרון יעקב היא בין המושבות הראשונות אשר הוקמו בארץ ישראל בתקופה המודרנית ומלאה באתרים היסטוריים חשובים. ההיסטוריה של זכרון יעקב שזורה כחוט השני בהיסטוריה של מדינת ישראל. החל ממעורבות הברון דה רוטשילד, מחתרת ניל”י ומשפחת אהרונסון ואפילו הקמת הסתדרות המורים. היסטוריה רבה שהארכיון לתולדות זכרון יעקב אחראי על שימורה ותיעודה.

כחלק מתהליך התיעוד, לפני כשלוש שנים יזמה לירון גורפינקל, מנהלת הארכיון לתולדות זכרון יעקב, פרויקט רחב היקף, בו נאספו מסמכים, תמונות, ציטטות וחומרים נוספים על מנת לשרטט את ההיסטוריה של זכרון יעקב על ציר זמן דיגיטלי. את ציר הזמן כתב וערך אשר ישראלי, דור שלישי למייסדי זכרון יעקב ומתנדב בארכיון, בליווי והטמעה של לירון גורפינקל.

“מדובר בפרויקט גדול וחשוב למושבה ואני מודה ללירון מנהלת הארכיון  לאשר ישראל שריכז את הפעילות ולכל המתנדבים שסייעו במיזם חשוב זה”, אמר ראש המועצה זיו דשא. “המועצה המקומית משקיעה משאבים רבים וגייסה אלפי שקלים כדי לשקם אתרים היסטוריים שונים במושבה כדוגמת המקווה העתיקה ‘הבירכה’ (ביר אל חנזיר). כמו כן, אנחנו מתמודדים יום יום עם האתגר שימור מרקם מרכז המושבה בין אם ביישום המדיניות של מניעת ציפוף הבינוי ואם בהקפדה על בנייה החדשה והתאמתה לאופי המושבה. הפרויקט אולי לקראת סיום אך הוא לעולם לא יסתיים באמת. כל יום שעובר מהווה חלק מהיסטוריה של המושבה ויש לפעול לעדכון הציר באופן תמידי”.

ציר הזמן של זכרון יעקב. צילומים: המועצה המקומית זכרון יעקב

הכנת ציר הזמן ועריכתו התבססה על מקורות מידע מהימנים, כגון: הספר “זכרון יעקב” מאת אריה סמסונוב, “עקשנים על ההר” מאת שאול דגן, “פעמון סדוק” מאת איתי בחור ו”נאמנות כפולה” בהוצאת מוזיאון העלייה הראשונה. וכמובן, ממסמכים רשמיים שנאספו על ידי הארכיון לתולדות זכרון יעקב כגון: מסמכים מתיקי תכתובות, אוסף אפשטיין יעקב, אוסף לייטנר יחיאל, אוסף אשר ישראלי.

הארכיון לתולדות זכרון יעקב מבקש מתושבים להיכנס לאתר המועצה ולחקור את ציר הזמן, להעיר הערות, להציע תיקונים, ולעבוד יחד עם המועצה המקומית על מנת לייצר ציר זמן איכותי ומדויק.

את ההערות יש לשלוח לדוא”ל של הארכיון לתולדות זכרון יעקב בצירוף פרטים, ומסמכים רשמיים המאמתים את המידע. דוא”ל ניתן לשלוח לכתובת: [email protected]

הארכיון לתולדות זכרון יעקב מתפקד כארכיון מנהלי, המקבל חומר ארכיוני מהמועצה המקומית וגופי הסמך שלה וכארכיון תיעודי היסטורי, שתפקידו איתור פרטים ארכיונים על ההיסטוריה של המושבה ותיעוד העבר וההווה למען הדורות הבאים.

מה אתם חושבים?

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוזר:
מגדלור ניוז אונליין – כל החדשות מכל האזור • חמ”ל – הודעות חירום מידיות • חדרה- חדשות חדרה • אור עקיבא – חדשות אור עקיבא • פרדס חנה-כרכור –חדשות פרדס חנה-כרכור •  בנימינה-גבעת עדה – חדשות בנימינה-גבעת עדה  • זכרון יעקב – חדשות זכרון יעקב •חריש – חדשות חריש • חוף הכרמל – חדשות חוף הכרמל •מנשה – חדשות מנשה • עמק חפר – חדשות עמק חפר
לכל הקבוצות של רשת מגדלור ניוזר – הקליקו
—————————————————-

הורים, שימו לב: צעיר במצב קשה עם נזק נוירולוגי ושיתוק ברגליים בשל שימוש בגז קצפות

בוודאי הבחנתם במיכלי המתכת מפוזרות ברחבי הפארקים הציבוריים וחניונים מעת לעת | זוהי תופעה מסוכנת שנחשבת ל”תחביב” בקרב בני נוער ואנשים צעירים – אך מדובר בסכנת חיים | לאחרונה אושפז צעיר במצב קשה כתוצאה מהשימוש בגז קצפות כזה

קרא עוד »

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

דילוג לתוכן