זכרון יעקב תחגוג השנה 137 להיווסדה. אומנם לא מדובר בגיל מבוגר עבור יישוב, אבל בישראל הקטנה זה אכן גיל מופלג. מעטים הישובים בישראל שיכולים להתהדר בעובדה כי הוקמו במהלך העלייה הראשונה.
זכרון יעקב היא בין המושבות הראשונות אשר הוקמו בארץ ישראל בתקופה המודרנית ומלאה באתרים היסטוריים חשובים. ההיסטוריה של זכרון יעקב שזורה כחוט השני בהיסטוריה של מדינת ישראל. החל ממעורבות הברון דה רוטשילד, מחתרת ניל”י ומשפחת אהרונסון ואפילו הקמת הסתדרות המורים. היסטוריה רבה שהארכיון לתולדות זכרון יעקב אחראי על שימורה ותיעודה.
כחלק מתהליך התיעוד, לפני כשלוש שנים יזמה לירון גורפינקל, מנהלת הארכיון לתולדות זכרון יעקב, פרויקט רחב היקף, בו נאספו מסמכים, תמונות, ציטטות וחומרים נוספים על מנת לשרטט את ההיסטוריה של זכרון יעקב על ציר זמן דיגיטלי. את ציר הזמן כתב וערך אשר ישראלי, דור שלישי למייסדי זכרון יעקב ומתנדב בארכיון, בליווי והטמעה של לירון גורפינקל.
“מדובר בפרויקט גדול וחשוב למושבה ואני מודה ללירון מנהלת הארכיון לאשר ישראל שריכז את הפעילות ולכל המתנדבים שסייעו במיזם חשוב זה”, אמר ראש המועצה זיו דשא. “המועצה המקומית משקיעה משאבים רבים וגייסה אלפי שקלים כדי לשקם אתרים היסטוריים שונים במושבה כדוגמת המקווה העתיקה ‘הבירכה’ (ביר אל חנזיר). כמו כן, אנחנו מתמודדים יום יום עם האתגר שימור מרקם מרכז המושבה בין אם ביישום המדיניות של מניעת ציפוף הבינוי ואם בהקפדה על בנייה החדשה והתאמתה לאופי המושבה. הפרויקט אולי לקראת סיום אך הוא לעולם לא יסתיים באמת. כל יום שעובר מהווה חלק מהיסטוריה של המושבה ויש לפעול לעדכון הציר באופן תמידי”.
![](https://mgdlor.files.wordpress.com/2019/10/069-d7a6d799d7a8-d794d796d79ed79f-d7a9d79c-d796d79bd7a8d795d79f-d799d7a2d7a7d791-d793d795d791d7a8d795d7aa-d794d79ed795d7a2d7a6d794.jpg?resize=795%2C662)