תוכנית ההבראה לעיריית אור עקיבא – נדחתה על ידי רוב חברי מועצה: “זו הפקרות, בגידה באמון הציבור”

אחרי שני דיונים, צעקות ובעיקר התנגדויות של רוב רובם של חברי המועצה - נדחתה ההצעה לתוכנית ההבראה החדשה לעיר. חברי המועצה תקפו את התוכנית ובעיקר את הרצון של משרד הפנים לאגד את העיר תחת תאגיד מים עירוני. "זה יהיה אסון" אמרו. משרד הפנים: "הנושא מצוי בבדיקה משפטית של המשרד"

תוכנית ההבראה לעיריית אור עקיבא – נדחתה על ידי רוב חברי מועצה: “זו הפקרות, בגידה באמון הציבור”

אחרי שני דיונים, צעקות ובעיקר התנגדויות של רוב רובם של חברי המועצה - נדחתה ההצעה לתוכנית ההבראה החדשה לעיר. חברי המועצה תקפו את התוכנית ובעיקר את הרצון של משרד הפנים לאגד את העיר תחת תאגיד מים עירוני. "זה יהיה אסון" אמרו. משרד הפנים: "הנושא מצוי בבדיקה משפטית של המשרד"

מגדלור-פיד ♋

מועצת עיריית אור עקיבא דחתה את הצעת משרד הפנים לתוכנית ההבראה שהוצעה על ידו. ברוב של 8 חברי מועצה אל מול אחד (ראש העירייה בלבד) – הצביעו בשבוע שעבר החברים על דחיית התוכנית ואי קבלתה. המשמעות כרגע של ההחלטה לא ברורה ונמצאת בבדיקה משפטית במשרד הפנים. כפי שכבר פרסמנו החודש ב‘מגדלור ניוז’, נושא תוכנית ההבראה לעיריית אור עקיבא הוא עתיק יומין וסבוך. מספר תוכניות כאלה שיושמו בשנים עברו נכשלו, ועל אף שהעירייה נמצאת עם חשב מלווה כבר שנים – היא לא מצליחה להיפטר מהגירעונות המצטברים שלה, שב-2019 יגיעו עד לסך של כ-41 מיליון שקלים.

• קראו גם: תוכנית ההבראה החדשה לעיריית אור עקיבא: פיטורי עובדים, הצטרפות לתאגיד מים והחלת דוחות חנייה בעיר

לאחרונה התקיימו מספר דיונים בין מחלקת הגזברות של העירייה בראשות יעקב כהן למשרד הפנים בהשתתפות ראש העירייה יעקב אדרי, ולאחר 4 טיוטות שונות הוחלט על מתווה של תוכנית ההבראה שהובאה החודש לאישור מועצת העיר.

ישיבת מועצה אור עקיבא - דצמבר 2019

“דיברתי עם הממונה של משרד הפנים והוא ביקש ממני בכל לשון של בקשה להביא את הנושא לדיון והצבעה”, אמר בפתח הישיבה ראש העירייה אדרי (18.12). אדרי הוסיף: “על פי בקשתכם, קיימנו דיון מקצועי בנושא וחבל שלא באו יותר חברי מועצה. שלחנו חומרים נוספים לחברי המועצה. העברת התוכנית תאפשר לנו לקבל מענקים והלוואות. אני יודע שנושא ההתאגדות בתאגיד מים עירוני לא פשוט ושמעתי את חברי המועצה. יש יתרונות וחסרונות לנושא הזה ולא הגענו למיצוי של הנושא הזה. בהמשך אביא גם הצעה לצמצום של עובדים שזה מתבקש- אבל זה בהמשך. התוכנית סוכמה איתנו, הורדנו הרבה גזירות והגענו לרגע שצריך להחליט האם לקבל או לא לקבל את התוכנית”.

גזבר העירייה יעקב כהן אמר כי הוא ערך סבבים נוספים מול משרד הפנים על מנת לשפר את התוכנית לטובת אור עקיבא. “יעד סף בתוכנית הוא מעבר לתאגיד מים וביוב. הדבר הזה יחסוך לנו לפחות 4 מיליון שקלים וזה כבר הוטמע בתוכנית, חוץ מכל מיני דברים שנקבל כמו השקעה בתשתיות – 110 מיליון שקלים מרשות המים, כמו הכרה בחוב מול מקורות. אם נעבור לתאגיד הם מוכנים להכיר בהשקעות שלנו – ולקזז מהחוב. בנוסף, הם מוכנים להפחית מריבית הפיגורים שמסתכמת כרגע ב-4 מיליון שקלים. בסך הכל הכללי – היתרון מאוד כדאי. המחיר לתושב זה בדיוק זהה למה שיש כיום – רק עם ניהול טוב יותר. התאגיד לא מנתק מים וזה לא כפי שאתם חושבים. בנוסף- תוכנית ההבראה תעניק לנו הלוואות ומענקים בסדר גודל של 31 מיליון שקל וגם הלוואת שעה כדי לנהל את משק הכספים של העירייה באופן תקין”.

עוד הוסיף אדרי כי “הממונה שלח השבוע מכתב וביקש לעשות מאמץ להעביר את זה. אמרתי לו שנושא התאגיד הוא לא פשוט, ואני אעדכן אותו”.

“הצטרפות לתאגיד זו הפקרות, בגידה באמון הציבור ותושבי אור עקיבא”

חבר המועצה החדש נוח שמאילוב פתח את מסכת ההתנגדויות לתוכנית. “למה אני מתנגד לתוכנית ההבראה? קודם כל אני לא מסכים לפיטורי עובדים”, אמר והמשיך: “לא נכון לפגוע בהם וישנם דרכים אחרות. בנוסף – הגזירה הכי כבדה לאור עקיבא זו ההצטרפות לתאגיד המים. יש הוראת תיקון לצמצם את תאגידי המים. ישנה בקשה לתביעה ייצוגית נגד 23 תאגידי מים בישראל – עובדתית יש בעיה עם תאגידי המים. לרשויות אין דרך להתמודד עם התאגידים האלה. אם נאשר את ההצטרפות זה יהיה קטסטרופה. הצטרפות לתאגיד זו הפקרות, בגידה באמון הציבור ותושבי אור עקיבא. מי שמצביע בעד – צריך להתפטר”.

שכונת “או פארק” באור עקיבא || צילום: מערכת מגדלור ניוז

אדרי איבד מעט משלוותו ואמר לשמאילוב: “אתה מאיים על חברי המועצה? לא עושים דבר כזה. זה דיון ענייני, דעות זה לגיטימי, בלי איומים, אין מה להשתמש במילים כמו בוגד”.

חבר המועצה, משה ביטון, גם הוא בקדנציה הראשונה שלו תקף גם את התנהלות המועצה והעומד בראשה: “אני נגד תוכנית ההבראה. הסיבה שהממונה מגלגל את זה על חברי המועצה ומשרד הפנים מנסה לצייר את זה כחוסר אחריות של חברי המועצה – כאילו אם לא נאשר את התוכנית ותאגיד המים – יבוא אסון על העירייה. אני פונה אליך ראש העיר – תקים קואליציה מסודרת, 8-9 אנשים שילכו איתך למהלכים חשובים. החלטה של קואליציה היא החלטה תאגידית לטוב ולרע. 12 אנשים יושבים פה, אף אחד לא יודע את מצבו אם הוא בעד או נגד בגלל שיקולים כאלו ואחרים והכדור מתגלגל אלינו. אנחנו מתנדבים, באים לישיבות – מי שמקבל החלטות כאלה זו הקואליציה שמייצגת את רוב התושבים. לעלות את זה להצבעה כרגע – לא ייתן כלום כי אי אפשר לקבל פה החלטה אמיתית”.

שמחה יוסיפוב: גם בתקופתי התנגדנו, קיבלנו קנסות והחזירו לנו חלק. זה בהחלט אסון. בעבר היו הרבה ישיבות והרבה ראשי ערים אמרו לצמצם את הנושא

ראש העירייה לשעבר וחבר המועצה שמחה יוסיפוב, הוסיף מצידו ונימק כי “מעל 15 שנה שדורשים מאיתנו להצטרף לתאגיד. התנגדנו מאז ומתמיד. עד היום, גם באיזור שלנו למעט חדרה – אין לאף אחד תאגיד. בנימינה, זכרון יעקב, אליכין ואחרות לא בתאגיד. גם בתקופתי התנגדנו, קיבלנו קנסות והחזירו לנו חלק. זה בהחלט אסון. בעבר היו הרבה ישיבות והרבה ראשי ערים אמרו לצמצם את הנושא. ראשי ערים בכו. כל מי שמצטרף – בוכה. גם כיום – מי שיכול היה לצאת היה יוצא ואמרו לי את זה באופן אישי. אנחנו לא צריכים להכניס את התושבים שלנו למצב כזה. המצב הסוציו אקונומי שלנו עדיין נמוך. זה לא יכול ללכת כרגע כאן באור עקיבא. צריך לדבר עם משרד הפנים, שלא יתקעו על אבני הבוחן ואולי יהיה אפשר להעביר את זה”.

לחבר המועצה רמי ראובן, הייתה הצעה בנוגע למשק המים בעיר: “אולי היה שווה להקים גוף דמוי תאגיד שישאר בשליטת אור עקיבא ויפעל בדומה לתאגיד – על מנת לעשות ניסיון לראות כיצד זה הולך. היא תטפל בתשתיות וכד’. כיום זה לא בדיוק קורה. אני לא מאמין שחברה חיצונית, תאגיד, תשקיע יותר באור עקיבא מאשר אור עקיבא בעצמה”.

נוח שמאילוב: הצטרפות לתאגיד זו הפקרות, בגידה באמון הציבור ותושבי אור עקיבא. מי שמצביע בעד – צריך להתפטר

גם חבר המועצה אלי אנקונינה התנגד: “ועדה לדיון בתוכנית ההבראה לא קמה כמו שהובטח בעת העברת התקציב השנתי. הגזבר ניהל מו”מ עם משרד הפנים והגיע איתו להסכמים, למרות שהיינו יכולים חברי המועצה לשבת – ולהכין תוכנית הבראה בלי סיוע של משרד הפנים. מדובר פה בגירעון של 7 מיליון שקלים. לעשות קיצוץ רוחבי של 4% זה לא בעיה. כשאתה קולט 80 עובדים אין לך בעיה לפלוט 25 מהם. יש הרבה עובדים מיותרים במערכת וצריך להדק את החגורה. בשנים קודמות עשינו את זה ואפילו הבכירים קיצצו שכר לעצמם. לא מבין למה צריך משרד הפנים, תאגיד מים ומיסים כשאפשר לייעל את המערכת. כואב לראות את היישובים מסביב – חדרה, פרדס חנה, בנימינה, זכרון, חוף הכרמל ועוד – בלי חשב מלווה ורק אור עקיבא עם חשב מלווה. אנחנו כאור עקיבא לא צריכים להיות במצב כזה, במיוחד כשיש לנו 50% גבייה מתעשייה, תחנת מיתוג ועוד 13 מיליון מענק מקיסריה. זה שאתה לא מאוזן זה פלא. העירייה לא עשתה כלום כדי להקטין את הגירעון. ב-2018 יש לנו גירעון של 10 מיליון שקל, ב-2019 עוד 7 מיליון, מגירעון של 26 ל-43 מיליון. אתה מכביד על עצמך, זה סיפור מתמשך ואנחנו משעבדים את היישוב. אם הייתה קואליציה והייתה הנהלה והיינו יושבים – אז היינו מוצאים פתרונות ויכולים לאזן. תציע לממונה משהו חלופי במקום התאגיד”.

תוכן מומלץ >>

— אגף הוידאו — 500 זוגות כבר מחכים: נחנך רשמית “פרויקט אחרי החתונה” באור עקיבא [לכתבה]
.

ההצבעה התקיימה לבסוף (בנוכחות חלק מחברי המועצה בלבד, כשלפחות 5 נעדרו ממנה). 8 מהם – רמי ראובן, נוח שמאילוב, ילנה זסלבסקי, משה ביטון, ג’קי תורג’מן, שמחה יוסיפוב, יוסי כדורי ואלי אנקונינה התנגדו אל מול אחד – ראש העירייה יעקב אדרי – שהצביע בעד.

תגובת משרד הפנים: “מבירור עולה כי תוכנית ההבראה אכן לא אושרה בישיבת מליאת המועצה ברשות. הנושא נמצא בבדיקת הלשכה המשפטית במשרד”.

לכל העדכוניםחדשות אור עקיבא

עוד באור עקיבא

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

עוד באור עקיבא

הצטרפו אלינו


מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן