פינוי שוכר – האם זה באמת כל כך פשוט?

משבר הקורונה הביא לכך שרבים מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתה השוטפים ומפרים את חוזה השכירות. על מנת לפנות שוכרים נדרש להגיש תביעה בבית המשפט. הנה כמה עובדות שכדאי להכיר
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

פינוי שוכר – האם זה באמת כל כך פשוט?

משבר הקורונה הביא לכך שרבים מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתה השוטפים ומפרים את חוזה השכירות. על מנת לפנות שוכרים נדרש להגיש תביעה בבית המשפט. הנה כמה עובדות שכדאי להכיר

מגדלור-פיד ♋

מכבי
משבר הקורונה הביא לכך שרבים מתקשים לעמוד בתשלומי המשכנתה השוטפים ומפרים, הלכה למעשה, את חוזה השכירות. על מנת לפנות שוכרים נדרש להגיש תביעה בבית המשפט, שיכולה להתנהל בהליך מזורז? פינוי שוכר האם זה באמת כל כך פשוט? הנה כמה עובדות שכדאי להכיר. 
מהו ההליך המזורז לפינוי? 
ההליך המזורז לפינוי שוכר מאפשר להגיש תביעה, שתתנהל במסלול מהיר בתנאי שזו עומדת בתנאים הבאים: 
  • לא קיימות תביעות נוספות לגבי אותו שוכר בדבר תביעות פיצויים או חובות כספיים
  • התביעה מיוחסת לפינוי בלבד ונכונה במקרים בהם השוכר לא צבר חובות כספיים או שלא קיימת דרישה לתשלום פיצויים. 
ההליך המזורז לפינוי שוכר אורך עד 60 ימים פרק זמן המעניק וודאות מסוימת במצב בעייתי. התביעה לפינוי שוכר מוגשת לבית משפט השלום באזור בו הדירה ממוקמת. התביעה כוללת: תצהירי עדות, אסמכתאות משפטיות (אם קיימות), הערכת מומחה ומסמכים הנוגעים לנושא התביעה. הגשת התביעה כוללת תשלום אגרה על ידי בעל הבית. כמו כן, אם קיימים נושאים נוספים הקשורים לחובות או פיצויים יש להגיש תביעה נפרדת בהליך רגיל ונפרד. 
באילו מקרים מוגשת התביעה? 
קיימים שלושה מקרים בהם נהוג להגיש את תביעת פינוי שוכר:
  1. כאשר חוזה השכירות הסתיים והשוכר לא פינה את הנכס
  2. בעת הפרת אחד מתנאי החוזה 
  3. כאשר בעל הדירה ביקש לפנות את השוכר בהתראה של 90 יום ורק אם קיים סעיף המתיר זאת בחוזה ואף מאפשר לשוכר לפנות את הדירה מרצון בהתראה של 60 יום

צילום: יח”צ
כיצד מתנהלת התביעה? 
כאמור, בעל הנכס מגיש את התביעה לפינוי שוכר לבית משפט השלום עם כל המסמכים הנלווים, במקביל עומדת לשוכר הזכות להתגונן בטווח של 30 ימים, עליו להגיש תצהירי עדות, אסמכתאות משפטיות, חוות דעת מומחה וכל מסמך אחר אשר נוגע לעניין. לאחר מכן בית המשפט יקבע את מועד הדיון בטווח של 30 יום. ההחלטה בנושא תינתן תוך 14 ימים. כמו כן השוכר יכול להגיש ערעור אך אין הדבר מעכב את פינויו, אם בכל זאת ירצה לשמור על מקומו בדירה יהיה עליו להגיש בקשת עיכוב ביצוע פסק הדין. 
מה אסור לעשות? 
הליך פינוי שוכר נועד להסדיר גם את זכויותיו של השוכר, ראשית כדי שיוכל להגן על עצמו ושנית כדי לשמור על שלומו. ברוב המקרים על בעל הדירה להימנע מלקיחת החוק הידיים ולנקוט במהלכים פסולים כמו: 
  • החלפת מנעולים
  • נקיטה בכח סביר או שאינו סביר
  • איום על השוכר בכל דרך
  • מניעת כניסת השוכר לדירה בכח
  • פינוי תכולת הדירה של השוכר ללא אישורו או ידיעתו
לסיכומו של עניין, כפי שניתן לראות הליך פינוי שוכר הוא עניין רגיש המצריך את התערבותו של בית המשפט. לשוכר לא עומדת הזכות להגיד תביעת כנגד הליך פינוי שוכר בבית המשפט, ואם ירצה לקבל פיצויים כלשהם עליו להגיש תביעה נפרדת. ככלל, אין לנקוט בצעדים חד צדדיים לפינוי אלא לפעול בדרכים החוקיות הנוגעות לנושא.  
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מגדלור-פיד ♋

דילוג לתוכן