איגוד ערים לסביבה שרון כרמל: “מתנגדים להקמת מתקן לייצור חשמל בקיסריה”

איגוד ערים לאיכות סביבה שרון כרמל הודיע לועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה כי הוא מתנגד להקמת מתקן לייצור חשמל באזור התעשייה של קיסריה, וזאת לקראת דיון בבקשה שהגיש היזם "מוצרי שלם", ונקבע ליום ראשון.

הבקשה הינה להקמת מתקן לייצור חשמל בהיקף של 4.9 מגהוואט כאשר היקף היצור המוגדר כתחנת כוח הינו מעל 5 מגהוואט. בקשה זו – המתווספת לתכנית להקמת תחנת OPC 2 ותחנת כוח בקניון הווילג׳ בחדרה הובילה את האיגוד להגיש לוועדה מסמך המבהיר כי המדיניות הסביבתית של האיגוד הינה התנגדות לקמת כל מתקן לייצור חשמל מגז טבעי שאינו מחליף מתקן קיים.

עמדה זו נקבעה לאור ריבוי מקורות הפלטה המשמעותיים- תחנות הכוח אורות רבין, חגית, OPC ואסדת לוויתן ומתקנים מקומיים רבים נוספים במפעלי תעשייה הפועלים במרחב האיגוד.
על פי העמדה האיגוד ימשיך להתנגד להוספת תחנות כוח או מתקנים לייצור חשמל אשר אינם מחליפים מתקנים קיימים המשתמשים בדלקים פוסיליים, תוך שיפור הפלטות לסביבה, ו /או מקדמים שימוש באנרגיות מתחדשות.

יצויין כי תחנת הכוח אורות רבין גורמת לתמותה של כ-50 תושבים בשנה – בהתאם לחוות דעתו של פרופסור איתמר גרוטו וכי במרחב האיגוד מיוצר כרבע מייצור החשמל בישראל – בעוד אחוז התושבים הינו פחות מעשרה אחוזים מתושבי המדינה.
נוסף על כך, באזור חדרה גם מערכת כבישים ארציים ואזוריים רחבה וענפה אשר מביא לתוספת פליטות של המזהמים NOx, NO2, CO  וחלקיקים אשר הינם המזהמים העיקריים הנפלטים ממתקנים השורפים גז מחצבים.

יו” ר האיגוד אסיף איזק: “האיגוד מתנגד באופן חד משמעי להקמת תחנות כוח ומתקנים לייצור חשמל באתרים חדשים ומוביל מדיניות של קידום אנרגיות מתחדשות – וזאת בכדי לצמצם את הפגיעה בסביבה והשפעות משבר האקלים, לטובת שיפור בריאות ואיכות חיי מיליון תושבי מרחב האיגוד”.

ארז אריאב מנהל פורום התושבים האזורי להגנת הסביבה שרון כרמל מסר כי “אנו עדים לנסיון נוסף להקמת תחנות כוח פוסיליות פרטיות עי יזמים פרטיים בסמוך לשכונות מגורים. והפעם מדובר על היזם ” מוצרי שלם ” שבאזור תעשיה קיסריה דרום הנמצא מאות מטרים מהשכונות המערביות של פרדס חנה כרכור נווה פרדסים ונווה רותם. זאת תוך התעלמות גמורה מנייר העמדה של המשרד להגנת הסביבה מ אוגוסט 2019.

“בהתאם לנייר העמדה של המשרד להגנת הסביבה קיימת התנגדות להקמת מרכזי אנרגיה קטנים (תחנות קו־גנרציה וטרי־גנרציה) בשכונות מגורים ובסמוך להם, לאספקה עצמית של חשמל, בעיקר משיקולי זיהום אוויר אך גם משיקולי רעש. על פי נייר אלפי אנשים יהיו חשופים לזיהום הנפלט מארובות המתקנים. כבר כיום, מוסיף אריאב, “משרד הבריאות טוען כי האיזור כולו נמצא בחריגות על פי ‘חוק אוויר נקי’ כך שכל תשתית פולטת נוספת מחמירה לטעמי את המצב בשטח. אז מה צופן לנו העתיד?”. פורום התושבים להגנת הסביבה בראשותי מחזק את איגוד ערים שרון כרמל בהתנגדותו.”.

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן