פצעים קשיי ריפוי: 7 גורמים שמשפיעים על ריפוי פצעים

ברוב המקרים, פצעים עוברים שלושה שלבים עד לריפוי, למרות שחשוב לזכור שריפוי פצעים אינו ליניארי, ופצעים נרפאים בתהליכים שונים עם שלבים שונים עד הריפוי המלא
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

פצעים קשיי ריפוי: 7 גורמים שמשפיעים על ריפוי פצעים

ברוב המקרים, פצעים עוברים שלושה שלבים עד לריפוי, למרות שחשוב לזכור שריפוי פצעים אינו ליניארי, ופצעים נרפאים בתהליכים שונים עם שלבים שונים עד הריפוי המלא

מגדלור-פיד ♋


להבדיל מפצעים רגילים שנוצרים במהלך פגיעה בעור או בגוף, יש פצעים שנוצרים כתוצאה משינויים פנימיים בגוף ומחלות כרוניות. כדי להבין למה הגוף מקשה על ריפוי פצעים מסוימים, חשוב להבין קודם מהם פצעים ואיך ניתן לרפא פצעים קשיי ריפוי בטיפול של רופאים מומחים במרפאה פרטית.

מה גורם להתרחשות פצעים קשיי ריפוי?

העור הוא איבר פלסטי להפליא שסופג פגיעות במשך כל החיים. הוא נתון ללחץ מתמיד מהשמש, זיהום האוויר, מתחים, שינויי טמפרטורות, ושפע גורמים חיצוניים אחרים. כאשר מצטבר בגוף מספיק מתח על מנת לגרום לפציעה, נוצרים פצעים. קיימים כמה סוגי פצעים:

פצעים פתוחים לעומת פצעים סגורים

פצעים פתוחים הם פצעים עם רקמה בסיסית חשופה, פתוחים לסביבה החיצונית. לפצעים סגורים יש נזק שמתרחש מבלי לחשוף את הרקמה והאיברים הבסיסיים.


sharapplus.co.il פצעים קשיי ריפוי 
פצעים חמורים לעומת פצעים כרוניים

פצעים מסווגים כאקוטיים או כרוניים, בהתאם לזמן שלוקח לרפא אותם. פצעים חמורים נרפאים ללא סיבוכים בפרק זמן צפוי יחסית. פצעים כרוניים הם פצעים קשיי ריפוי שלוקח להם יותר זמן להחלים ולרוב כרוכים בסיבוכים מסוימים.

פצעים נקיים לעומת פצעים מזוהמים

בפצעים נקיים אין חומרים זרים או פסולת פנימית. פצעים מזוהמים, שנקראים גם פצעים נגועים, עלולים להכיל לכלוך, חיידקים או חומרים זרים אחרים.

פצעי לחץ הם דוגמא לפצעים פתוחים או סגורים, בהתאם לשלב בו הם נמצאים, ולעתים קרובות מסווגים בקטגוריית פצעים קשיי ריפוי, כלומר, לוקח להם יותר זמן להחלים והם מאופיינים בסיבוכים.

שלושת השלבים של ריפוי פצעים

ברוב המקרים, פצעים עוברים שלושה שלבים עד לריפוי, למרות שחשוב לזכור שריפוי פצעים אינו ליניארי, ופצעים נרפאים בתהליכים שונים עם שלבים שונים עד הריפוי המלא.

שלב הדלקת

במהלך שלב הדלקת, הגוף מייצר תגובה טבעית לפציעה עם קריש לעצירת הדימום. כלי הדם מתרחבים על מנת לאפשר לתאים חיוניים, למשל נוגדנים, תאי דם לבנים, גורמי גדילה, אנזימים וחומרים מזינים, להגיע לאזור הפצוע. תאים אלה יוצרים נפיחות, חום, כאבים ואדמימות.

שלב ההתפשטות

שלב זה מתרחש כשהפצע נבנה מחדש. התכווצות הפצע כרשת חדשה של כלי דם בנויה כך שהרקמה תקבל מספיק חמצן וחומרים מזינים. בשלבים בריאים של ריפוי הפצע, הרקמה ורודה או אדומה, המרקם שלה אינו אחיד והיא אינה מדממת בקלות.

רקמה כהה עלולה להוות סימן לזיהום. לקראת השלב הסופי, תאי עור חדשים עולים על אזור הפציעה.

שלב ההתבגרות

זהו השלב הסופי שמתרחש כשהפצע נסגר במלואו והצלקת מתחילה לדעוך. ברוב המקרים, שלב זה מתחיל כשלושה שבועות לאחר הפציעה, ובמקרים של פצעים קשיי ריפוי, שלב זה עשוי להימשך שנה או יותר, אבל אזור הפצע שנרפא תמיד יהיה חלש יותר מהעור הפגוע, ובדרך כלל יחזיר שמונים אחוזים מחוזק המתיחה המקורי.

בשורה התחתונה

עכשיו, עם התבהרות התמונה על מאפייני הפצעים השונים וההשפעות על זמני ההחלמה, חשוב לקבל טיפול של רופאים מומחים במרפאה פרטית, כי אם פצעים קשיי ריפוי אינם מחלימים כראוי בשיטות ריפוי חדשות ומתקדמות, הנזק עלול להיות חמור ולהשפיע על כל הגוף והתפקוד.

—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב

מגדלור-פיד ♋

הצטרפו אלינו

ארכיון כתבות

אולי יעניין אותך

 


דילוג לתוכן