מהפכה: שיטת הסלולרי בדרך לשוק החשמל בחדרה

העיר חדרה נבחרה בין 5 הערים בהם יוחלפו מוני החשמל למונה חכם. חברות פרטיות יקנו את החשמל מחברת החשמל ויספקו אותו לתושבים. המשמעות: כל תושב יוכל להתחבר או לעבור מחברה לחברה בהתאם למחיר או השירות כמו בסלולרי

חברת החשמל מתחילה בימים אלה במהפכה בהתאם לרפורמה אשר קבעה הממשלה לתחרות בענף החשמל. מדובר בפריסת מוני החשמל החכמים בערים שונות ברחבי הארץ. התוכנית תכלול בשלב הראשון התקנה של 200 אלף מוני חשמל דיגיטליים בשנה וסך הכל מיליון מונים חכמים שיותקנו בחמש שנים

במסגרת הרפורמה, חברת החשמל תהפוך לחברה המוליכה חשמל לקטע מסויים ומאותו קטע, חברות פרטיות יקנו את החשמל ויספקו אותו לתושבים – ממש בדומה לתשתית אינטרנט או סלולר. התחרות תהיה על מחיר החשמל והשירות לתושב והתושבים יוכלו לעבור מחברה לחברה ללא מאמץ מיוחד.

בשלב הראשון יחליפו החברות את המונים הישנים בערים ראשון לציון, הרצליה, פתח תקווה, חדרה, אשדוד ובהמשך יתווספו ישובים נוספים לפריסה. עוד נודע כי לפחות בתחילת שילוב התוכנית, חברת החשמל לא תהיה רשאית להתחרות בספקים ולספק בעצמה את החשמל לתושבים, אך בעתיד כאשר החברות הפרטיות תגענה לנתח שוק מסויים, גם חברת החשמל תוכל להפוך ממוליכת חשמל לספקית חשמל לבתים ולעסקים.

צילומים: חברת החשמל; צילום מסך רשת13

בניגוד למונים האנלוגיים הקיימים, שמצריכים קריאה ידנית על ידי עובדי חברת החשמל, המונים החכמים נקראים מרחוק. הם משדרים את נתוני האנרגיה באופן רציף ומחוברים בתקשורת דו כיוונית למערכות המרכזיות. כך, יהיה ניתן למדוד את צריכת החשמל לפי שעות שימוש ולא רק את הסך הכל החודשי, ולתת את ההנחות החשבון החשמל בהתאם. בנוסף, בעל המונה החכם יוכל לצפות בנתוני הצריכה שלו באופן דיגיטלי.

מחודש אוגוסט 2022 יוכל מי שנמצא מתאים לתוכנית בערים המדוברות להתקין את המונה ללא עלות. מי שלא נמצא בעיר של התוכנית ומעוניין בהתקנת מונה חכם – יוכל להזמין את המונה באופן עצמאי החל בחודש אוגוסט הקרוב תמורת תשלום חד פעמי של 223 שקל.

עוד נודע כי כל בניין חדש שנבנה כבר מחוייב בהתקנת מונה חכם אך כרגע אין מועד מדוייק על תחילת החלפת המונים הישנים בחדרה. מ”מ סמנכ”ל שרותי רשת, משה כהן, אמר לעיתונות הכלכלית כי מדובר “בפרויקט המשמעותי ביותר של חברת החשמל בשנים הקרובות, שיעמיד את ישראל בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם ובעתיד יספק ללקוחות החברה מידע בזמן אמת ויספק כלים לניהול נכון וחכם של ניהול משק החשמל הביתי והעסקי”.

עוד במבזקים

פרסמו במגדלור ניוז ותגיעו לעשרות אלפי קוראים וגולשים מכל האזור מידי חודש

השאירו פרטים ונציג האתר יחזור אליכם עם הצעה שמתאימה לכל תקציב >>

דילוג לתוכן