Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

חוסם פרסומות בנייד שלך מופעל!

גולשים יקרים, התוכן באתר הינו חינמי ומתאפשר בזכות המפרסמים שלנו. אנא כבו את חוסם הפרסומות על מנת להמשיך לקרוא. לא יודעים איך? צרו עימנו קשר בוואטסאפ: wa.me/972586672383

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

שני פרויקטים עצומים יצאו לדרך ויעשו מהפכה בנחל וביצות כבארה שבחוף הכרמל

רשות ניקוז ונחלים כרמל מרחיבה את פעילותה: שני פרויקטים יצאו לדרך- שיקום הכבארה ותוכנית לשיקום משמעותי של נחל גלים בטירת הכרמל

רשות ניקוז ונחלים כרמל ממשת את החזון להפיכת רשות הניקוז לרשות אגנית, שמוביל יו”ר הרשות – בהתנדבות, בשנה וחצי האחרונות – ראש מועצה אזורית אלונה אריה שרון, בדמות שני פרויקטים עצומים במרחב. 

לאחרונה יצאו לפועל שני פרויקטים משמעותיים: 
הראשון, תכנית לשיקום נחל גלים בטירת הכרמל, מדובר בפרויקט מקיף  אשר יבסס תכנון שיהפוך את הנחל ואגן הניקוז לאתר מרכזי בעיר המשלב פנאי, תיור, אתר  פעילות לקהילה, כל זאת בדגש על שימור אקולוגי – החי והצומח והביטים סביבתיים ונופיים.
הפרויקט המשמעותי השני, פרויקט שיקום הכאברה. ביצות הכבארה הקדומות והמרהיבות, יובשו עוד קודם לקום המדינה,לצרכי חקלאות והתיישבות.

פרויקט השיקום יאפשר שחזור נופים קדומים, חיבור  בין מעלה נחל תנינים למורדו ולשפך הים, השבה למרחב של עופות ובעלי חיים נוספים וצמחיה, ויצירת רצף אקולוגי באמצעות – חיבור למרחבים אקולוגיים נוספים באזור.

לפרויקט של שיקום אזור הכבארה יתרונות בהיבטים התיירותיים ועימם גם הכלכליים.  השיקום יכלול מעבר להיבטים האקולוגיים גם  מערכת שבילים היקפית וחוצה שתאפשר מגוון סגנונות טיול, אופניים, הולכי רגל, תצפיות צפרות, ומקומות לשהייה, מנוחה ופנאי.
פרויקט שיקום מרחב הכאברה מתנהל ביוזמת רשות ניקוז ונחלים כרמל, בשותפות עם  המועצה האזורית חוף הכרמל, קיבוץ מעגן מיכאל, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ושותפים נוספים.

יו”ר רשות ניקוז ונחלים כרמל אריה שרון | צילום: רשות ניקוז ונחלים כרמל

עלות התכנון הינו מעל מיליון ש”ח, והוא תוצר של תמיכות משותפות, מהקרן לשטחים פתוחים, מיד הנדיב, מהחברה להגנת הטבע, מקיבוץ מעגן מיכאל, מרשות הטבע והגנים ומתקציב רשות ניקוז ונחלים כרמל עצמה.
ניהול הפרויקט מבוצע על ידי ז”ק רייכר – אדריכל  אורי רייכר ו- חברת  MED DHV –  יונתן שביט. המתכננים הראשיים הם אדירכל ז”ק רייכר ואדריכלית הנוף  מתניה ז”ק.

ראש מועצה אזורית אלונה ויו”ר רשות ניקוז ונחלים כרמל אריה שרון אמר כי “רשות ניקוז ונחלים כרמל מובילה שינוי משמעותי במרחב. זו הסיבה שהתמודדתי לתפקיד יו”ר הרשות, הבטחתי לראשי הרשויות לערוך שינוי רדיקלי ברשות ואנו מיישמים זאת.  אנו רשות של כל היישובים והתושבים. מטרתנו היא השבת הנחלים לקהילה , הפיכתם למתחמי תיירות ופנאי תוך שמירה על בטחון התושבים, שמירה על השטחים הפתוחים והמגוון האקולוגי וטיפוח החקלאות במרחב”.

מנכ”ל רשות וניקוז ונחלים כרמל אייל שני: “המושג ‘רשויות אגניות’ מתייחס לרשויות ניקוז שהרחיבו את פעילותן מהאפיק הצר של הנחל, אל כל המרחב אשר משפיע עליו, דהיינו פתיחת הנחלים ואגניהם לציבור – לפעילות תיירות וקהילה וטיפוח שטחים פתוחים ושטחים חקלאיים הסמוכים להם, כחלק ממרחב אקולוגי משמעותי.”

נחל בחוף הכרמל | צילום רחפן: חיים זינגר

במסגרת השינוי שמוביל שרון, עם הצוות המקצועי בראשות המנכ”ל  שני, גויסו  תקציבים ממשרדי הממשלה וגופי סמך, החל ביצוע פרויקטים רבים בנחלים, מבוצע תכנון תוכניות אב ופרויקטים לטווח הארוך ולטווח הקצר ועוד. כל זאת על מנת להבטיח שהנחלים ואגני הניקוז יהיו בטיחותיים, שהחי והצומח בהם יישמר, שהחקלאות בסמיכות להם תשמר ותפרח, ושהנחלים וסביבתם יהיו אתרי פנאי ופעילות לקהילה.

יו”ר המועצה האזורית חוף כרמל אסיף איזק, שישמש גם כיו”ר המנהלת שתוביל את פרויקט שיקום הכאברה:” אנו מברכים על קידום הפרויקט. מדובר בפרויקט שיהווה שער כניסה למרחב. תושבי האזור, וכלל חובבי הטיילות והטבע במדינת ישראל יזכו למרחב אקולוגי  מתחדש, אשר יעצים את הטבע, החי והצומח, במועצה שלנו היפה בישראל ובאיזור כולו”.

מה אתם חושבים?

עקוב
Notify of
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments
—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוזר:
מגדלור ניוז אונליין – כל החדשות מכל האזור • חמ”ל – הודעות חירום מידיות • חדרה- חדשות חדרה • אור עקיבא – חדשות אור עקיבא • פרדס חנה-כרכור –חדשות פרדס חנה-כרכור •  בנימינה-גבעת עדה – חדשות בנימינה-גבעת עדה  • זכרון יעקב – חדשות זכרון יעקב •חריש – חדשות חריש • חוף הכרמל – חדשות חוף הכרמל •מנשה – חדשות מנשה • עמק חפר – חדשות עמק חפר
לכל הקבוצות של רשת מגדלור ניוזר – הקליקו
—————————————————-

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

במשך למעלה מ-13 שנים אנחנו מסקרים חדשות אזוריות!

האתר מגדלור ניוז הוא אתר חדשותי העובד ממש כמו ynet אך במתכונת אזורית. אנו מסקרים במהלך היום את כל המתרחש בערים וביישובים:

חדרה, פרדס חנה-כרכור, אור עקיבא, בנימינה-גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, ישובי חוף כרמל, עמק חפר, מנשה, אלונה, חריש ועוד.

דילוג לתוכן