אחרי בעיות שפכים מזהמים שמוזרמים לנחל נרבתא שליד חריש ופרדס חנה – מסתמן פתרון

בעקבות תלונות של תושבי חריש ופרדס חנה פנה פורום התושבים האזורי להגנת הסביבה שרון כרמל לשרה להגנת הסביבה, אך לא זכה למענה * בשל כך, נפתחה תלונה בנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה * כעת מסתמן פתרון

נמצא פתרון לבעיית הביוב שזורם בנחל נרבתא: ערוץ הנחל שבו זורם הביוב נמצא מחוץ לשטחה של חריש אך לא רחוק מהעיר, ולכן העירייה מקדמת את פתרון הבעיה. מדובר בביוב שמקורו בכפר ברטעה, ואחרי עבודה שעשינו מול כל הרשויות הרלוונטיות הוקצה תקציב לתאגיד המים והביוב מי עירון להקים קו ביוב חדש באורך של כ-2.5 ק"מ שימנע את זרימת הביוב לנחל.

על פי העדכון שקיבלה העירייה, נבחרה חברה לביצוע הפרויקט והעבודות צפויות להתחיל ברבעון הראשון של שנת 2024. העירייה תמשיך לעקוב כדי לוודא שהפרויקט מתקדם על פי התוכנית.

בחודש יולי פרסמנו ב'מגדלור ניוז', תושבי חריש ופרדס חנה כרכור מתריעים כבר תקופה ארוכה על שפכים שמוזרמים בניגוד לחוק לכאורה לנחל נרבתא הסמוך למצפה אילן. אותם שפכים מתנקזים ומזהמים בסופו של דבר גם את נחל חדרה ונחל עירון, כאשר החשש הוא שמקורם ברשות הפלסטינית מחוץ לגבולות ישראל.

פורום התושבים האזורי להגנת הסביבה שרון כרמל, בראשות היו"ר ארז אריאב, פנה כבר לפני למעלה מחודש לשרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, על מנת לטפל במפגע.

במכתב לשרה צירף אריאב סרטונים מאותו מפגע וכתב כי התושבים מלינים שמקורם של אותם שפכים מהכפר ברטעה. עוד הוסיף כי "אבקש מהמשרד להגנת הסביבה בראשותך לפעול ולטפל במפגע הסביבתי שפוגע לכאורה בנחל נרבתא" וציין כי בנוסף יש לקדם תהליך סדור לשיקום הנחל.

במשרד להגנת הסביבה לא טרחו כלל להגיב למכתבו של אריאב, שלא ויתר. על פי הנחיות נציבות שירות המדינה, במקרה של פנייה כלשהי, לרבות משרד או יחידה ממשלתית, חייב העובד שעליו מוטל לטפל בנושא, לתת תשובה עניינית תוך 14 יום לכל המאוחר מיום קבלתה.

נחל נרבתא | צילום: מעוז לואנץ

לאחר שחלף הזמן ותשובה לא הגיע, הגיש אריאב תלונה רשמית לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה, בדרישה שיפעלו מול המשרד להגנת הסביבה על מנת לקבל את התייחסותו. בתשובה שקיבל לאחרונה, עליה חתום עו"ד ואאיל אבו אלהיג'א, עוזר בכיר למנהלת נציבות תלונות הציבור, נכתב: "נבקש להודיע לך כי פתחנו בבירור תלונתך ולשם כך פנינו אל המשרד להגנת הסביבה לקבלת פרטים והבהרות בעניין אי מתן מענה לפנייתך בעניין הזרמת שפכים לנחל נרבתא".

"הפורום ימשיך לעמוד בפרץ ולפעול למען בריאות תושבי המושבה והאזור כולו", אמר אריאב. "נדרוש לקבל תשובות ואני מצפה מהמשרד להגנת הסביבה האמון על הנושא, לטפל במפגע הסביבתי הנוראי הזה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "הזיהום בנחל נרבתה הוא תוצאה של הזרמת שפכים משטחי הרשות הפלסטינית. תאגיד מי עירון עובד על הקמת קו שיתחבר למערכת הביוב האזורית שמובילה למכון טיהור שפכים עירון לשם פתרון הבעיה. המשרד יעקוב אחר הנושא".

עדכון ראשון: 14 ביולי 2023 בשעה 11:56

לאבלבי – בית לאוכל ישראלי

לאבלבי – בית לאוכל ישראלי בית אוכל ישראלי כשר בכרכור, המציע מנות יומיות מתחלפות ותפריט עשיר וטעים, בשר לצד אוכל צמחוני וטבעוני. ניתן לשבת במקום, לאסוף טייק אוואי או להזמין

קרא עוד »
עקוב
Notify of
guest
0 .
Inline Feedbacks
View all comments

אור ים סנטר באור עקיבא: עסקים נפתחים ומאפיית "אגמי" פותחת סניף חדש

המרכז המסחרי בשכונה הדרומית החדשה באור עקיבא יכלול כ-3,000 מ"ר משרדים וכ- 5,000 מ"ר לשימושים מסחריים מגוונים. בין השוכרים שכבר הבטיחו את מקומם, הוא סניף של רשת שוק העיר מקבוצת ביכורי שדה שתפתח את הסניף הכי צפוני שלה

קרא עוד »

כל הזכויות שמורות למגדלור ניוז 2023

דילוג לתוכן