הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה שבמינהל התכנון, בראשות איתמר בן דוד, החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית לזכרון יעקב.
התוכנית כוללת תוספת של כ-4,200 יחידות דיור עבור יעד אוכלוסייה של 37,000 תושבים עד שנת יעד 2040. עיקר התוספת הינה בשכונת “זכרונה”- שכונה חדשה המקודמת בימים אלו גם בתוכנית מפורטת (כ-1,200 יחידות דיור). שטח תוכנית המתאר הינו כ-32,000 דונם, שהם כל מרחב התכנון של המועצה המקומית זכרון יעקב.
בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מוסיפה כ-142,000 מ”ר עבור שטחי מסחר, תעסוקה ותיירות. סך כל השטחים המניבים (שאינם למגורים) בתוכנית עומד על 658,000 מ”ר. עיקר שטחי התעסוקה הנוספים הינם במערב היישוב (בצמוד ל’מול זכרון’). באזור זה הנשען על תחנת רכבת של היישוב, יוקם אזור תעסוקה משותף לזכרון, חוף כרמל, ג’סר א-זרקא ופארדיס. בהתאם לכך, התוכנית כוללת את שדרוג מערכת הדרכים לאורך כביש 4 והבטחת נגישות היישוב אל תחנת הרכבת ואזור התעסוקה.
![](https://i0.wp.com/www.migdalor-news.co.il/wp-content/uploads/2017/09/רחוב-הנדיב-זכרון-יעקב.jpg?w=800&ssl=1)
בהיבט התיירותי, התוכנית מציעה חיזוק לב המושבה, כולל הארכת צירי הביקור כהמשך לציר רח’ הנדיב ולציר רח’ המייסדים, תיירות חקלאית, והרחבת היצע של אתרי אכסון ייחודים. התכנית מציעה מערך שבילים וצירי פנאי ונופש, כולל מבואות בתפר בין הבנוי לפתוח.
מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד ציינה: “התוכנית מבקשת לשמר את המורשת התרבותית המקומית הייחודית, החקלאות והמבנים ההיסטוריים שנשתמרו במרכז המושבה, כחלק מהמאפיינים המעוגנים בזהותה ובמיתוגה ברמה המקומית והארצית. זאת, לצד פיתוח היישוב ויצירת בסיס תכנוני להמשך צמיחתו תוך הבטחת איכות חיים לתושביו”.
![](https://i0.wp.com/www.migdalor-news.co.il/wp-content/uploads/2018/02/מדרחוב-זכרון-יעקב.jpg?resize=680%2C406&ssl=1)