הסייעות בחדרה והאזור יוצאות למחאה: “למען עתיד הילדים”

בוקר יום חול, הורים מגיעים עם ילדיהם לגן או בית הספר, ומי שכבר מקבלים ומקבלות את פני הילדים הן הסייעות. אותן דמויות שעם השנים הופכות שקופות יותר ויותר החליטו לא לשתוק יותר ולצאת למחות על תנאיהם.
“מערכת החינוך בישראל נתונה למשבר מאוד גדול”, מסבירים במטה המאבק הארצי. “החוק החדש שמאפשר הכנסת תלמידים מהחינוך המיוחד לתוך החינוך הרגיל, הביא להתמודדות עם תלמידים שיש להם רגישויות שונות ומגוונות. אלה דורשים צרכים שהמערכת צריכה להתאים להם – פדגוגיים, רגשיים ורפואיים.
“אם בבית הספר חסרות תומכות חינוך, הוא ממשיך לעבוד. מי שמשלם את המחיר הן המחנכות שצריכות לשנות את סדר היום ושאר תלמידי הכיתה. המערכת צריכה עוד ועוד תומכות כשאין בעצם יכולת לגייס אותן. אנשים לא מוכנים לעבוד בתנאים האלה, בשכר הזה, ללא מעטפת”.
יו”ר ועד ההורים בגנים באור עקיבא, רחלי רייז. הוועד הצטרף למאבק
במטה מספרים על החשש של הסייעות מלדבר על המצב שעלול להוביל לאיבוד עבודתן. יפה, תומכת חינוכית 17 שנה, מתוכן עשור בחינוך המיוחד, החליטה להצטרף למאבק ולהשמיע את קולה. “לפני מספר שנים הקמנו פורום סייעות”, היא מתארת. “ניסינו להקים אוגדן שמסכם את הגדרת התפקיד ואת התנאים שלנו. נוכחנו לגלות כי התנאים של הסייעות ברשויות המקומיות כלל לא אחידים, כמו כן ישנם גם פערים בין תפקידי הסייעות השונים”.
יפה מתארת יום שמתחיל ב-7:30 בבוקר ומסתיים ב-15:45. “אפשר לומר שאין הבדל בינינו לבין צוות ההוראה”, היא מדגישה. “היום שלנו כולל סיוע אישי ולימודי, ליווי לשירותים, הרגעה בהתפרצויות כעס וזעם. סייעות התקשורת מחויבות לעבוד גם בחופשים, בחול המועד סוכות ופסח ובחנוכה. בחינוך המיוחד הקשה לומדים עד ה-15.8. העבודה קשה, אינטנסיבית וסיזיפית מאוד”.
הילה, המשלבת שני ילדים עם צרכים מיוחדים בבית ספר רגיל מספרת: “סדר היום שלי מטורף. אני רצה בין הילדים – במהלך השיעורים. בין לבין, אני נדרשת להיות תורנית במהלך יום הלימודים. אין אוויר לנשימה”.
השבוע יצאה ברשתות החברתיות תמיכה של ועד הגנים הארצי, ובתוכו גם רחלי רייז, יו”ר ועד הגנים באור עקיבא. “המחסור בכח אדם וצוות מחליף מאיים לסגור גנים”, מספרת רחלי רייז, “סייעות הביעו לא פעם נכונות לפתוח את הגן גם ללא גננת, והן משמעותיות לילדים לא פחות ממנה. הגיל הרך מהווה שלב קריטי בהתפתחות הילד וראוי שתפקיד הסייעת יוגדר כמקצוע לכל דבר ועניין – מקצוע עם תנאי סף הכוללים הכשרה מקצועית מקיפה, תנאים ושכר הולמים”.
רייז יוצאת בקריאה להורים: “מדובר בעתיד ילדינו, בואו גם אתם להפגין”.
המוקד האזורי של המחאה באזור חדרה, אור עקיבא, קיסריה, המושבות, חוף הכרמל והאזור יתקיים ביום ראשון הקרוב (5.12.2021) במתחם שערי חדרה, בכביש 4, החל מהשעה 18:30.
—————————————————-
הצטרפו לקבוצות הוואטסאפ של מגדלור ניוז:
לקבוצת מגדלור ניוז בזמן אמת – כל החדשות מכל האזור • לקבוצת חדשות חדרה • לקבוצת חדשות אור עקיבא • לקבוצת חדשות פרדס חנה-כרכור •  לקבוצת חדשות בנימינה-גבעת עדה  • לקבוצת חדשות זכרון יעקב
דילוג לתוכן